
снимки: iStock
На това пълнолуние се отбелязва празникът Холи
Холи е един от древните, популярни и важни фестивали в Индия. Свързан е с настъпването на пролетта и края на зимата. Известен още като „Фестивал на любовта, цветовете и пролетта“. Той е символ на триумфа на доброто над злото и се отбелязва и празнува с голяма жар и размах в цяла Индия, Непал, а през последните години Холи се разпространява в части на Европа и Северна Америка като празник на забавлението и цветовете.За мнозина в Индия това е специален ден да се срещнат с другите, да се забавляват, да се смеят, да забравят и да прощават, да поправят разбитите взаимоотношения. Фестивалът също така се свързва с началото на пролетния сезон и на добрата реколта. С течение на времето той се превръща в празник на всички, прескачайки социалните норми и утвърждавайки равенството между хората независимо от мястото, което заемат в обществото или към коя раса принадлежат.
Традициите на Холи са различни в цялата страна и имат своите корени в индийската митология. На много места фестивалът се свързва с легендата за вечната и божествена любов на Радха и Кришна или с победата на Вишну във формата на Нарасимха Нараяна.

Как се празнува Холи
Холи продължава цяло едно денонощие. Наричат го още и „Фестивал на цветовете“, поради традицията хората да се замерят с прахчета различни цветове и оцветена вода, които хвърлят един срещу друг. Съществува традиция, на този ден дори враговете да спрат да водят война и да си подадат ръка, а деленето на бедни и богати да бъде забравено.Дори възрастните хора излизат на улицата да пеят, танцуват и се забавляват заедно с децата, които имат големи балони или водни пистолети, пълни с боя в различни цветове. Целта е всички да бъдат напръскани с тези бои и цветове, да бъде цветно и радостно. След изпълнения с веселба ден, хората посещават своите роднини и приятели, за да продължат да празнуват до късно.