favorites basket
user
Събития18 март 2025

На „Сгледа“ с живота извън града

От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

На „Сгледа“ с живота извън града
Тази година, от 30 май до 1 юни, в малкото елинпелинско село Огняново, сгушено в полите на Средна гора, ще се проведе второто издание на фестивала „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите и предизвикателствата на селския живот.

Интересен факт е, че старото име на селото преди 9 септември е било именно Сгледници – наименованието е свързано с едноименния ритуал, при който пратеници на младоженеца живеят известно време със семейството на булката (често от друго село), за да преценят дали двата рода ще се спогодят.

„Сгледници“ е фестивал, насочен към практическите стъпки за живот извън града. Програмата включва лекции за устойчив начин на живот и алтернативно образование с вдъхновяващи теми като „Дауншифтинг – устойчив живот на село“, „Живот на село, деца и изкуство в ежедневието“ и „Проблеми и решения в строителството извън града“. Освен това, посетителите ще могат да участват в творчески работилници по земеделие, строителство и изкуства.



За да бъде атмосферата още по-магична, вечерите ще бъдат изпълнени с етно, фолклорна и фюжън музика на живо. Силното присъствие на утвърдени музиканти тази година стана възможно благодарение на подкрепата от Национален фонд „Култура“.

Фестивалът се провежда в самото село, на улицата и в двора на неговия създател – Александър Петличков. Той е архитект с любов към природата, естествения начин на живот и изкуството. Специализира в работа с естествени материали и, заедно със свой колега, е разработил система за лесно строителство с дърво, която позволява на хората сами да си построят къща или навес.

Личният път към селото

„Зад идеята на фестивала стои личният ми път и стремежът към промяна в начина на живот за мен и моето семейство. Решението да се преместиш на село за някои хора се случва буквално от днес за утре, но за други – особено за тези с деца и работа, свързана с града – често е дългогодишен процес. Аз съм от вторите и макар да не живея на село, постоянно правя малки, а понякога и по-големи стъпки в тази посока.
Всичко започна в една ноемврийска сутрин в родопско село през 2018 г. Седейки на чардака на къщата, в която бях отседнал, заслушан в хлопащите звънци на стадо животни в далечината и загледан в отсрещната планина, сякаш чух вътрешен глас, който ми каза: „Твоето място е тук.“
Оттогава търсенето на алтернатива на градския живот не е спирало. За мнозина събитията около COVID-19 катализираха този процес и движението към селото стана още по-осезаемо. За щастие, вече имах място – макар и празно – на което можех да започна да изграждам дом.



Така спонтанно се роди идеята за фестивал, в който да споделяме желанието си за близост със земята, с корените ни и със самите себе си. Въртележката на градския живот ни отделя от всичко това, а настъпва време за преход към по-осъзнат и свързан с природата начин на живот.

Давам си сметка, че много от нас имат твърде романтична представа за живота на село, придобита от телевизия, книги или кратък престой като деца при някоя своя баба. Всъщност той е изпълнен с предизвикателства и в някои отношения е доста по-труден от живота в града.

Пътуването започва с подготовката

Фестивал „Сгледници“ си поставя за цел да улесни прехода към нов начин на живот чрез споделяне на опит, практически насоки и алтернативни методи за здраве, образование и доходи.

Защото обикновено всичко започва с планиране - търсиш варианти за дистанционна работа или пътуваш до града, търсиш алтернативни форми за образование или използваш наличната инфраструктура, но ако няма такава?



Тази година съм поканил едни невероятни млади хора от НЧ „Бъдеще Сега“, с.Гудевица, възпитаници на проф. Лозанов, които използват сугестопедичен подход и разработват помагала. Те са възродили едно читалище в отдалечено родопско село и работят в посока подобряване на качеството на образованието не само в техния район, но и в цялата страна.



Други наши лектори ще разкажат и за алтернативни форми за доходи, начини за подобряване на общото здравословно състояние за да не сме зависими постоянно от болници и аптеки, както  разбира се ще обърнем внимание на построяването и поддръжката на дом, развенчавайки някои опасни митове в областта на имотите, които често поставят „новоселците“ в тежки ситуации.
И за да не бъде всичко „само на теория“ сме предвидили много практически работилници, в които участниците ще могат да построят дървен навес, да работят в пермакултурна градина, да задават въпроси и дори да замесят и опекат хляб с квас на жив огън.“

Градът и селото – кръговрат на живота

С течение на годините хората, живеещи на село, са се стремели към живот в града – място, което предлага повече възможности за работа, образование, услуги и удобства. В този стремеж към комфорт обаче градските хора постепенно изгубиха част от своята независимост и способността си да се справят сами с предизвикателствата на живота.



Напрегнатият и често нездравословен ритъм на градския живот сега кара мнозина – дори родени и израснали в града – да търсят своето място именно на село. Рано или късно пренаселването на едно пространство води до вакуум в друго и естествено движение в обратната посока. Важно е обаче да уточним, че тук не говорим за разрастващите се крайградски комплекси, а за истинско завръщане към по-прост и естествен ритъм на живот.

Дали животът на село е за нас? Това е въпрос, на който можем да отговорим само като го изживеем. Кога, по какъв начин и дали изобщо ще направим тази крачка – всичко зависи от нашата вътрешна нагласа и готовността ни да скочим в неизвестното.


Вижте програмата на фестивала ТУК
Билети ТУК

https://sgleda.com
Събитие във фейсбук
Фондацията във фейсбук
Фондацията в инстаграм
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.