
Димитър Голодов ръководи собствен успешен бизнес, завършил е електроенергетика, а отскоро е и горд дядо. Решава да посвети част от времето си на фотографията и на нейния подводен вариант едва преди 5 години. Специалното му отношение към морето обаче съществува, откакто се помни, и според него ще е любов за цял живот.
Още снимки: на www.facebook.com/golodov
Акули чук
Ако са в естествената си среда, те нападат само за да се защитят или нахранят. Когато сме внимателни, предпазливи и спокойни, опасността е минимална. Имал съм и напрегнати моменти: веднъж стадо от 20-30 акули чук в Червено море изплува от дълбокото и започна да кръжи край нас.

Двойка 3-метрови акули чук в Червено море на дълбочина 35 м
Художественост
Един ден попаднах на прекрасните подводни фотографии на Любомир Клисуров – автора, създал този жанр в България. Тогава в мен се зароди желанието да представям малко известните красоти на подводния свят; да правя това не само като документалистика, а да се науча да ползвам и прилагам похватите на художествената фотография.

Медуза във Варненския залив
Тиха симфония
Казват, че под водата е светът на мълчанието. Но когато аз съм там, в главата ми звучат симфонии. Красотите на този свят трудно се описват с думи. Гмуркал съм се в много морета и океани и навсякъде съм намирал своеобразна красота. Мечтая да снимам на Галапагос и в Южна Африка при големия лов на сардини.

Голяма манта на Малдивите (Ари атол) с размах на „крилата“ около 5 м

Син петнист скат на 15 м дълбочина в момент на атака

Любопитна коралова риба край Бали
С апарат и шнорхел
Водолазната квалификация е задължителна за подводни снимки, защото от нея зависи животът. Ако човек има в себе си неудържима любов към морето, все на някакво ниво ще намери своето място в зависимост от моментните си възможности. Трудно е да се каже дали е скъпо хоби – зависи колко „дълбоко“ искаш да навлезеш.

Салем Експрес - потънал кораб в Червено море, близко до град Сафага. Превозвал е поклонници, връщащи се от Мека, загинали са повече от 1000 души.