
Снимки и видео: Marcella Giulia Pace
"Събрах някои от моите снимки, правени при пълнолуние през последните 10 години. Подбрах различни цветови нюанси, през които преминава Луната. Атмосферата придава различни цветове на нашия естествен спътник въз основа на височината му спрямо хоризонта, на наличието на влажност или суспендиран прах. Формата на Луната също се променя: в долната част на хоризонта пречупването компресира лунния диск на полюсите и го прави да изглежда като елипса. И това е една от причините, поради които избрах да представя моите Пълнолуния чрез спираловидна аранжировка, която завършва с лунно затъмнение."
Това разказва Марчела Паче за изумителния си проект, който обикаля социалните мрежи и събира възхищенията на потребителите. Свързахме се с Марчела и публикуваме някои от нейните фотографии с любезното й сътрудничество.
"Не забелязвах всички цветове, в които изгрява нашата Луна, преди да започна този проект: не си спомнях да съм снимал например кафява луна или лилавата луна да е била толкова наситена, колкото на снимките. Едва когато "редях" „кафявата“ Луна до жълтата, разбрах колко ярки и неповторими са багрите" - казва Марчела.
През последните 10 години тя е снимала с различни модели фотоапарати. Настройките за снимане винаги са били различни. Всички луни са обработени с Photoshop, но без да се засилва цветът и формата. Марчела следи стриктно информацията за лунните фази и прогнозите за времето, избира най-подходащите географски локации, за да може да улови постепенното преобличане на Луната.
Тя обяснява защо е избрала спираловидната конфигурация, за да представи различните отенъци на Луната.
"Мислех как всичко да изглежда перфектно по законите на естетиката и хармонията.
Живея в Сицилия, където има много следи от неолитно население. Спиралата е често срещана в много артефакти. Очарован съм от възходящото и низходящото циклично движение, показано от спиралата, сравнимо с фазите на луната."
Докато е работила на проекта си, неин приятел астрофизик, Салво Плучино, й казал, че спираловидната форма напомня спираловидната траектория, която Луната е направила през последните 4 милиарда години, преминавайки от разстояние от Земята от около 30 000 км до сегашното - средно 380 000 км.
Марчела има подобен проект и със Слънцето.
Всички творби на Marcella Giulia Pace (тя помоли да изпишем пълното й име) можете да видите на сайта й и в Instagram.
