
снимки: iStock
Опасения за здравето на хората, живеещи в близост до горящия кратер, пропуснати бизнес възможности в региона, както и загуба на ценни природни ресурси, важни за подобряване благосъстоянието на нацията, са сред основните аргументи на държавния глава, посочва АФП.
Да припомним: Туркменистан заема четвърто място по запаси на природен газ и има второто най-голямо находище на газ в света. В периода 1993-2019 г. в Туркменистан снабдяването с ток, питейна вода и газ е безплатно за населението, което е без аналог в света.

Какво представляват „Портите на ада"? Гигантска дупка в пустинята Каракум (заемаща около 80% от територията на страната), широка 70 и дълбока 20 метра. Огънят лумва през 1971 г. в резултат на грешка в съветска операция за сондиране на газ. (Туркменистан е бивша съветска република). Срутването на сондажна платформа в пещера води до пробиването на т.нар газов джоб. Започва да изтича газ, предимно метан, който заплашва околността с екологична катастрофа. Геолози решават да запалят кратера с надеждата, че всичко ще приключи до броени седмици.

Петдесет години по-късно „Портите на ада" все още горят. Нещо повече, те са сред топ туристическите дестинации в Туркменистан. В славата им пръст има и самият Бердимухамедов, който през 2019 пусна видео, на което тества дрифт уменията си с рали автомобил в непосредствена близост до кратера.
Източник