
изображение: iStock
Кетогенната диета, която осигурява 99% от нужните за организма калории от мазнините и само 1% - от въглехидратите е полезна за здравето в краткосрочен план, но след около седмица се появяват отрицателни ефекти, установиха учени от Йейл след експерименти с лабораторни мишки.
Резултатите от изследването могат да се тълкуват като ранни индикации, че кето диетата би могла за ограничени периоди от време да подобри човешкото здраве чрез намаляване на риска от диабет. Кето диетата става все по-популярна напоследък, известни личности, включително Гуинет Полтроу, Леброн Джеймс и Ким Кардашиян, са я рекламирали като ефективен режим за отслабване, който те ползват.
В проучването на Йейл, публикувано в броя на Nature Metabolism от 20 януари, учените твърдят, че положителните и отрицателните ефекти на диетата са свързани и с имунните клетки, наречени гама делта Т-клетки - тъканно-защитни клетки, които намаляват риска от диабет и възпаление.
Кето диетата измамва тялото да изгаря мазнините, обяснява авторът на проекта Вишва Дийп Диксит от Йелското училище по медицина. Когато нивото на глюкозата в организма се понижи поради ниското съдържание на въглехидрати в диетата, тялото действа така, сякаш е в състояние на глад - макар и да не е - и започва да гори мазнини вместо въглехидрати. Този процес от своя страна създава химикали, наречени кетонови тела като алтернативен източник на гориво. Когато тялото изгаря кетонови тела, мрежата от тъканно-защитна гама делта Т-клетки се разширява по цялото тяло.
Това намалява риска от диабет и подобрява метаболизма на организма.
След една седмица на кето диета, лабораторните мишки показали намаляване на нивата на кръвната захар. Но когато тялото е в този режим на „гладуване без глад“, складирането на мазнини също се случва едновременно с разграждането на мазнините, откриха учените. Ако мишките продължат да се хранят с високо съдържание на мазнини и повече от една седмица са на нисковъглехидратна диета, те започват да консумират повече мазнини, отколкото могат да изгорят и развиват диабет и затлъстяване. "Те губят защитата от гама делта Т-клетки в мазнините", казва Диксит.
За да се потвърдят тези твърдения за ползите и вредите от кето диетата за здравето, са необходими дългосрочни клинични проучвания при хора.
"Преди диетолозите да предписват такава диета, е необходимо сериозно клинично изпитание в контролирани условия, за да се разбере механизмът на метаболитните и имунологични ползи или евентуалната вреда за хора с наднормено тегло и хора в преддиабетно състояние", категоричен е Диксит.
"Нашите открития подчертават взаимодействието между метаболизма и имунната система и как тя координира поддържането на функцията на здрави тъкани", заяви Емили Голдбърг, докторантът по сравнителна медицина, която откри, че кето диетата разширява разпространението на гама-делта Т клетки при мишките.