favorites basket
user
Храна за щастие24 август 2020

Дете да избере броколи пред шоколад? Мисията възможна

Ако вие се храните здравословно и отрочето ви ще се научи

Авторката на тази статия живее със семейството си в Дания. Аз съм щастлива майка на две напълно здрави деца, които ядат почти всичко, което ям и аз. И ми се струва, че това не са само два отделни факта, а причинно-следствена връзка: правилното хранене и тяхното здраве" - казва Екатерина Йенсен.
Не без гордост мога да кажа, че аз самата понякога се удивлявам, когато доброволно отказват сок или кока-кола на парти, избирайки вода, а паелята с изобилие от морски дарове и тиквена супа с джинджифил наричат „любимо ядене“ - допълва тя.

Според Йенсен, която е диетолог по професия, съвременните родители са толкова заети, че вече нямат сили да се борят с детето си за каузата правилно и здравословно хранене". В резултат на това мнозина се отказват и позволяват на децата си да ядат това, което искат. А вие знаете от опит, те не искат салата и риба ...

Но! Скъпи родители. Спрете за секунда и помислете: сега ще спестите енергия и време, като се поддадете на желанието на детето, но в дългосрочен план всички ще са губещи. В края на краищата, ако детето ви често е болно, това отнема много време и усилия. И вашите, и неговите. А и е толкова отвратително да си болен! Освен това храната не е само за калории. Тя е строителен материал за нашето тяло. А колко е важна за изграждането на здрав организъм, дори не е нужно да се споменава. Хранителният режим на вашето дете днес е инвестиция в неговото или нейното бъдещо здраве, колкото и претенциозно да звучи.

Съвет 1: Без бебешка" храна
Да, чухте правилно. След като детето вече може да дъвче, то трябва да се храни точно така, както възрастните. Край с готовите бурканчета с детски" храни. Край с двете вечери - една за бебето, друга - за останалата част от семейството. Амо то не ядяло маслини или маринован артишок... А вие откъде знаете? Дадохте ли му да опита поне? Нека детето да пробва и да реши дали му харесва или не.

Съвет 2: Бъдете последователни - не означава не
Ако въведете правило, придържайте се към него и не променяйте мнението си наполовина. Например, ако сте обещали десерт само при изяждане на определено количество от вечерята, в никакъв случай не отстъпвайте. Ако детето не е изяло договореното количество храна, тогава няма десерт. Поставите ли условие - придържайте се към него, в противен случай вие не само ще провалите детето си по пътя му към свикване със здравословната храна, но и ще загубите уважението му.

Съвет 3: Бъдете пример
Глупаво е да проповядвате на децата за правилното хранене, като ядете хамбургер и пиете кола. Децата не правят това, което им казваме, а това, което правят родителите им. Ето защо, когато обучавате детето си на правилно хранене, започнете първо със себе си. Погледнете внимателно хранителните си навици. За това препоръчвам 5-7 дни да записвате всичко, което ядете и пиете. За мнозина това е отрезвяващо и ги кара да погледнат на храненето си по нов начин.

Съвет 4: Без сладки в делничните дни 
Въпросът е да направите сладкишите наистина приятни. Защото когато удоволствието стане нещо обичайно, то вече не носи радост. Мнозина дават на децата си сладки и бисквитки всеки ден, казват, сладкишите са необходими, за да може мозъкът да работи. Мозъкът се нуждае от глюкоза, а не само от сладкиши. Ние сме в състояние да получим глюкоза от най-разпространените полезни храни. Освен това като се натъпчат със сладкиши, децата нямат „място“ за нормална храна. Сладките наистина убиват апетита. Затова спестете благините за уикенда.



Съвет 5: За пиене - само вода
Млякото, соковете, плодовите напитки и компотите вече се считат за храна, а не за напитки за утоляване на жаждата. Разбира се, можете да давате на децата сок, компот и плодова напитка (обърнете внимание те да са без консерванти и добавена захар). Но не забравяйте, че това вече е храна, която заема мястото на по-здравословните храни. 

Съвет 6: Направете режим и се придържайте към него 
Животът е много по-лесен за децата, когато те знаят точно какво, кога и как ще се случи в живота им. Ритуалите и режимите им вдъхват увереност и правят живота им по-разбираем. Когато ясно знаят, какво е менюто през седмицата и през уикенда - това спестява на всеки време и нерви. Децата няма да изпробват вашето търпение и да се тръшкат за бонбони в сряда. Вместо това те с радост ще си хапнат банани и ядки за десерт и спокойно ще изчакат петъка, когато най-накрая се сервира сладолед. 

Съвет 7: Това е вашето дете - вие решавате какво да яде 
Често обществото счита за свой дълг да се намесва в процеса на отглеждане на деца. Веднага щом се опълчите на клишетата - например спрете да давате мляко на децата си - ще чуете хор от осъдителни доводи на мъже и жени, много от тях - роднини. Съветвам ви учтиво да им обясните защо правите това. Най-вероятно не всеки ще ви разбере и не всеки ще ви подкрепи. Но това вече не е ваш проблем.
Ще чуете, че сте превърнали децата си в опитни морски свинчета, че ги лишавате от детството им (разбирайте - бонбони и газирано), че не ги дохранвате и ги лишавате от калций (ако сте махнали млечните продукти) ... 

Но резултатът е очевиден: на всеки семеен празник с умиление наблюдавате любимите си деца, които с удоволствие ядат супата от карфиол на баба си. И разбира се, бонусът е отсъствието на отпуск по болест поради болест на децата. Те всъщност не се разболяват. Така че ако наистина решите нещо, не обръщайте внимание на странични погледи и назидания. Вашите решения не трябва да се харесват от всички, това е невъзможно. Ако обаче страшно много държите на имиджа си, тогава просто кажете, че детето ви е алергично към тези храни. Заболяването се уважава повече от превенцията на здравето, така че това извинение работи безупречно. Проверено е, уви.

Съвет 8: Споразумение с бабите и дядовците
Ако децата ви често прекарват време с бабите и дядовците си, тогава очертайте правилата на играта. Ако решите, че детето ви не бива да консумира млечни продукти или кола, но в същото време къщата, в която отива, е "изградена" от тези хранителни традиции, тогава деликатно информирайте възрастните хора, че това не трябва да се предлага на децата. 

Съвет 9: Опитайте се да не прекалявате със забраните 
Ако децата ми отидат при сестрата на съпруга ми за няколко часа, където навсякъде е пълно с бонбони, тогава избирам по-голямата от две злини (кока-кола) и забранявам само нея. Нищо лошо няма да се случи, ако понякога ядат нездравословни бонбони. Същото е и с детските рождени дни. Нямам право да решавам какво ще сложат в менюто родителите на рожденика. В 99% от случаите това е нещо напълно нездравословно. Не искам да превърна дъщеря си в специално момиче със странни родители, които я водят на детско парти със списък какво може и какво не трябва да яде. Уча я сама да се контролира.

Съвет 10: Обяснявайте 
Децата са много интелигентни същества. Дори на 2 години можете да говорите с тях като с възрастни и да им обясните всичко. Винаги разказвам подробно на децата си защо е полезно да ядат зеленчуци (заради витамините и да не се разболяват), защо не трябва да да се пие кола (болка в стомаха) и защо много сладки са вредни (лоши зъбки и надебеляване). Обяснявам с подробности на по-големите - за процесите на разграждане на веществата в организма, за нуждите му от витамин С, риба, за възможностите на мозъка и за това, от което се нуждае за нормална работа и т.н. Ако вие самите се интересувате от правилно хранене, тогава няма да ви е трудно да изясните и на наследниците си какво е добро и кое е лошо.



Съвет 11: Уговорете детето си да опита всичко
За да свикнем с новия вкус, трябва да дегустираме храната средно 10 пъти. Ето защо е важно детето да вкуси всичко в чинията. Ако наистина не харесва нещо, тогава е позволено да го изплюе дискретно в салфетка. Когато оставите на детето правото да избира - то няма да се задави с нещо напълно "гадно". Настоявайте само на едно - да опитва новите неща. С времето ще свикне с всички тези „възрастни“ продукти като броколи и миди.

Съвет 12: Детето трябва да седне гладно на масата 
Ако сте му давали плодове, ядки, бисквитки с мляко през целия ден, тогава не се изненадвайте, че то не яде нищо на вечеря. Ако не издържате на заяждането на киселото гладно дете, например около 17:00, тогава му дайте нещо наистина полезно: зеленчуци, нарязани на ивици, малко ядки. Ако едно дете наистина е гладно, то с удоволствие ще изяде почти всичко, което се предлага. И дори де не яде на вечеря по-късно, то ще е получило необходимото, за да е сито и спокойно.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.