
Илюстрация: wikimwdia.org
Учени от Университета в Осло направили изследване, данните от което сочат, че средиземноморската диета, която в много страни е на почит, може да окаже негативно въздействие върху репродуктивната функция на организма, пише New York Post.
Въпреки доказаната полза от средиземноморската диета за профилактика на деменция, диабет, сердечно-съдови заболявания и еректилна дисфункция, според норвежските специалисти, такъв режим на хранене може да нанесе вреди на здравето, ако се прилага неправилно. В частност може да отслаби имунната система и да забави детското развитие.
Причина за това е огромното количество пестициди и инсектициди, които се съдържат в купените от магазина плодове и зеленчуци - те са в основата на тази диета.
По време на експеримента участниците една седмица се хранили по традиционния "западен" маниер - относително малки количества плодове, зеленчуци и вино. След това преминали към средиземноморска диета, която включва много плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, риба и мазнини като зехтин и ядки. В същото време месото, млечните продукти и наситените мазнини се консумират в по-малки количества.
Според резултатите от изследването се оказало, че в урината на участниците в експеримента е открит излишък от инсектицид и фосфорорганични съединения - повече от три пъти над нормата.
„Има все повече доказателства от обсервационни проучвания, че ползите за здравето от повишената консумация на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни са отчасти намалени от по-високата експозиция на пестициди, свързана с тези храни“, обясни професор Пер Оле Иверсен.
Изследователите предполагат, че тези вещества могат да окажат силно влияние върху хормоните в тялото. Освен това се отбелязва, че продуктите, отглеждани по традиционен начин, както и месото и рибата, абсорбират вредни вещества от атмосферата. При консумация тези вещества попадат в човешкото тяло и нанасят вреди.