
Сингапурската агенция по храните (SFA) одобри за продажба и консумация 20 вида насекоми. „С незабавен ефект SFA ще разреши вноса на насекоми и продукти от насекоми, принадлежащи към видове, за които е оценено, че са слабо регулаторно опасни“, обявиха от агенцията в информация до търговците на храни в града-държава. „Тези насекоми и продукти от насекоми могат да се използват за консумация от човека или като храна за животни“, пише в документа.
Списъкът включва пет вида щурци, три вида скакалци, седем вида ларви на бръмбари, включително брашнени червеи и ларви на бръмбари от гигантски носорог (потърсете в Google, ако искате да загубите апетита си), два вида ларви на молци, копринени буби и (изненадващо) ларви на медоносни пчели.
За привържениците на насекомоядните диети тази новина е добре дошла. „Наистина е удивително да видим, че сега имат толкова голям списък от видове, които са одобрени за човешка консумация“, каза Скай Блекбърн, австралийски ентомолог, който се застъпва за консумацията на насекоми, пред The Guardian. „Това наистина показва, че Сингапур е малко по-отворен, отколкото си мислехме, че ще бъде към ядливите насекоми“.
Яденето на буболечки и бръмбари далеч не е нова идея. Среща се в над 100 страни. Най-много насекоми ядат хората в Мексико, Тайланд и Индия.
„Насекомите са пренебрегван източник на протеини и начин за борба с изменението на климата“, съобщи Световният икономически форум през 2022 г. „Нашата консумация на животински протеин е източник на парникови газове и изменението на климата. [...] Консумацията на насекоми може да компенсира изменението на климата по много начини.“
Разбира се, за много от нас яденето на насекоми в момента е по-скоро неприятна изненада, отколкото новост. Но зловещите пълзящи и летящи животинки не могат да бъдат „добивани от дивата природа“, обяви Агенцията по храните на Сингапур. Продуктите ще излязат на пазара само след представено „документално доказателство, че насекомите са отглеждани във ферми в помещения, регулирани от компетентния орган.“
На въпрос към Блекбърн не е е ли тревожна новината, че в списъка са включени и ларви на медоносни пчели, той отговаря, че в това няма нищо притеснително. Според него ставало въпрос за търтеи. „Така ще се премахват търтеите от кошерите, защото там живеят акарите вароа“, обяснява той. „Ето защо търтеевите пчели всъщност се използват като източник на храна, защото те са страничен продукт от кошера.“