Във времената на социална дистанция скуката може да е опасна за обществото
За някои хора дори болката може да е по-приемлива от отегчението

снимки: iStock
„Обикновено скуката носи посланието, че трябва да се захванеш с нещо различно“, споделя спортният психолог Ваня Волф от университета Констанца в Германия. „В условията на пандемия… това може би не е най-доброто решение.“Две подобни, но независими едно от друго изследвания - едното на Волф и неговите колеги, и друго, проведено от екип изследователи от САЩ и Канада – доказаха, че хората, които често се чувстват отегчени, са по-склонни да нарушат правилата за социална дистанция. Също така изглежда, че именно те по-често принадлежат към рисковата група, която неглижира ситуацията с коронавируса.

Определение на понятието „скука“
Но изследователите на скуката смятат, че тя заслужава едно по-неутрално тълкувание. Чувството, че няма с какво да се занимаваш – което руският автор Лев Толстой нарича „стремеж към желанието“ – служи за сигнал и покана към тялото да превключи на друга предавка, както се счита и в момента.
„Скуката е знак, че не упражняваш смислена дейност в света“, казва социалният психолог Ерин Уестгейт от университета на Флорида в Гейнсвил. Учените, включително Уестгейт, са установили два пътя, които водят до чувството за скука: загубата на фокус или загубата на смисъл.
Със сигурност много от нас са изгубили концентрацията и менталната проницателност, които са имали преди, смята Уестгейт. Не само заради смъртоносната пандемия, която донесе затваряне на градове и дистанционно обучение, но и заради събития като граждански протести, политически турбуленции, смазваща рецесия и множество други големи и малки стресови фактори, които преживяваме. Тези смущения могат да доведат до притъпяване на менталните ни способности.

Междувременно, животът ни започна да се пропуква. Изследването на личностния и социален психолог Саманта Хейнтцелман от университета Рутгерс в Ню Джърси показва, че простички рутинни дейности, като например да си взимаме кафе от едно и също кафене всеки ден или да обядваме с приятел, всъщност придават на живота ни смисъл. „В момента ние колективно преживяваме загубата на рутина“, казва Хейнтцелман. Това означава, че нормите за социална дистанция, въведени, за да ни защитават от смъртоносната болест, същевременно ни отнемат привидно малките неща от ежедневието, които придават на живота ни смисъл.
Опасността от унинието
По този въпрос изследванията не са достатъчно конкретни, но дават някои насоки. В студия, публикувана в сп. Science през 2014 г., Уестгейт и нейните колеги се занимават с 42-ма студенти, които са помолени да останат сами със своите мисли за няколко минути, без мобилни телефони. Предоставена им е била опцията да натиснат бутон за получаване на болезнен електрически шок. Около две трети от момчетата и една четвърт от момичетата се възползват от тази възможност (някои от тях дори многократно), което показва, че за някои хора дори болката може да бъде по-приемлива от скуката.
Моментната скука по принцип не е лоша, споделя Ван Тилбург от университета Есекс в Англия. „Но ако изпитваме скука през продължителен период от време, това може да доведе до сериозни здравословни проблеми в населението – като например преяждане, агресия или отказ от носенето на маска“, допълва той.

Какво следва?
Негово предварително проучване посочва, че подобни „ако-то“ планове могат да помогнат. Например, ако в затворен фитнес е прекалено опасно, то човек може да планува да излезе да бяга навън. Волф предлага на хората да правят малки стъпки, за да улеснят себе си да спазват подобна промяна в рутинните си дейности, като да си приготвят дрехите за спорт от предната вечер и да поставят обувките за бягане до входната врата. „Идеята е да постигнем по-лесно промяна в поведението“, казва той.
Но дори и с най-добрите планове, да запазим концентрация и смисъл в условията на пандемия не е лесно начинание. Учените казват, че си заслужава да напомняме на себе си, че скуката е неутрален знак – нито добър, нито лош. А някои хора, които в момента са изолирани, може да открият, че това чувство има по-дълбоки корени, които дори може би предшестват пандемията.
Може би най-оптимистичният вариант на ситуацията е, че някои хора ще използват този момент на скука да помислят за по-големи свои цели в живота, казва Ван Тилбург. „Възможно е да намерим смисъл и в тези негативни ситуации.“
Превод: М. Проданова
Още по темата:

Октомври 2020 г.: самоубийците в Япония са повече от починалите от COVID-19 за 10 месеца
Тревожният скок се дължи на жени, работещи в отрасли, засегнати от пандемията

„Библейско“ нашествие на скакалци заплашва с глад Африканския рог
700 милиона души на Земята страдат от глад

Жителите на австрийски ски курорт с 8 месеца имунитет срещу COVID-19
90% от хората с положителен тест през април са имали антитела за вируса през ноември

117-годишна се възстанови напълно от Covid-19
Люсил преживява пандемията от испански грип и две световни войни

Във Виена стартира проект „Всички правим гаргара"
Служители на някои компании се тестват два пъти седмично вкъщи за COVID-19

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни
Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави

От страх винаги правим обратното на това, което трябва
Лууле Вилма за прошката, която лекува и за самозаблудите, които ни разболяват

Растителен пробиотик за здраво гърло
Българската биотехнологична компания GENESIS създаде пробиотик, който предпазва от възпаления гърлото и устната кухина и поддържа чревната микрофлора в баланс

Защо случаите на COVID-19 ще почнат да намаляват
Дж. Меркола: COVID-19 е най-големият фалшификат в историята на човечеството

Д-р Меркола: Информирайте се, преди да се ваксинирате!
Бъдете смели. Ще ви критикуват, че сте посмели да говорите за „другата страна“ на историята с ваксината

Европейската комисия иска 70% от пълнолетните в ЕС да се ваксинират до лятото
POLITICO: С тези темпове това е невъзможно

Ваксини и възрастни хора: все още е рано да се правят заключения
Доц. Нейтън Бартлет: Смъртните случаи са тъжни, но те не трябва да са причина за тревога

Смъртта без ваксина почти винаги е от COVID, смъртта след ваксина - случайност ?
Робърт Ф. Кенеди-младши за пандемията от съвпадения

29 смъртни случая на възрастни хора след ваксината на Pfizer в Норвегия
Предполага се, че ваксините може да са твърде рискови за възраст 80+ и неизлечимо болните

Двойна атака срещу вирусите
Kомбинация от африканска и китайска народна медицина с изненадващи резултати