Подкрепете ни!




НаукаЖеня Милчева / 9 юли 2016

Апартамент на 8000 години!

Най-големите къщи от неолита са в столичния кв. „Слатина"


Огромни къщи от края на 7-ото - началото на 6-ото хилядолетие пр.Хр. проучват археолози в столичния квартал „Слатина". Това са най-големите жилища от епохата на ранния неолит, откривани някога не само у нас, но и в Европа. Двете новоразкрити къщи са твърде просторни дори според съвременните разбирания за разкош – по на около 150 кв. м и с по няколко помещения.



Построени са от първите земеделци и скотовъдци, които прииждат на няколко последователни вълни от Анатолия (Мала Азия), установяват се тук и създават забележителна култура, а с времето разпространяват този тип поминък и към Централна и Западна Европа. 

„Корените на София са на повече от 8000 г., което я прави най-старата европейска столица", отбелязва археологът проф. дин Васил Николов, член-кореспондент на БАН, който ръководи разкопките. 

(Още за раннонеолитното селище в софийския квартал „Слатина" – в бр. 3/2016 г. на Списание 8.)



Цялото селището се е разпростирало на около 300 дка, но площта не е обитавана непрекъснато, а то се е местило в рамките на този периметър. Просъществувало е около 500 г.  Четири метра е дебел културният пласт, който проучват археолозите. Имало е и по-ранни къщи от откритите сега, но те били строени на изток, по-близо до реката. Вероятно тя не е била единственият водоизточник, имало е и извор наблизо. 

В най-ранните си етапи селището било оградено с ров, който освен с отбранителни вероятно е бил натоварен и с магически функции. Такива ровове са откривани и край други селища от същата епохата у нас, обикновено били 1 или 3. 

Откритите къщи са били разрушени при пожар – сред останките има стопена глина, което значи, че температурата при горенето е била над 1200 градуса. Дали е било инцидент? Археолозите вече знаят, че в онази епоха се е практикувало и ритуално изгаряне на къщите. (Още за това в бр. 8/2014 г. на Списание 8). 

В новооткритите къщи липсва прекрасната рисувана керамика, характерна за това място през тази епоха, но се откриват множество различни глинени съдове, използвани в бита. Вероятно са били наредени на лавици покрай стените, които при пожара са се срутили, защото археолозите ги откриват на пода с дъната нагоре – там, където са нападали. 



„Грънците са изработвани в семейството - от негов член, специално обучаван за това, който е наследил умението от някой по-възрастен и има задължението да го предаде на следващото поколение. Най-вероятно керамичните съдове са били изпичани в същите пещи, в които е приготвян и хлябът", обяснява проф. Николов. 

Екипът е открил и три прецизно изработени каменни брадви, едната - от рядък зелен камък. Също и множество кремъчни и костени сечива. „Всичко, нужно на домакинството – пещта, хромелите, зърното – е било вътре в къщата, извън нея са само животните", казва археологът. 

Това се вижда на терена дори от необученото око на  неспециалиста: каменните хавани и сега са си там, също и многобройните и големи зърнохранилища (подобни на цилиндрични казани от глина) с овъгленото жито в тях – дребни черни зрънца, които блестят на слънцето.  Освен лимец тези ранни земеделци отглеждали и ечемик, и леща.



Изпичали хляба в големи куполни пещи. В представите на тогавашните хора обаче те не били просто утилитарни съоръжения, а натоварени и с много символика – пещта олицетворявала женското начало. Проф. Николов обяснява: „В мисленето на онези хора профанното и сакралното са неотделими. Мястото, където се ражда хлябът, е изоморфен образ на утробата на Богинята майка, която ражда живота. Затова за тях пещта е в известен аспект обредно съоръжение." От пещта, пред която разговаряме, се е запазила само  основата, но на лицевата страна на перваза ѝ ясно личат моделирани релефни триъгълници. Според археолога те символизират мъжкото начало и така в пещта (женското) и релефа (мъжкото) двете начала се съчетават. 



Двете новооткрити къщи са били построени симетрично – стената на едната е леко дъговидна, а другата „е нагодена" спрямо нея и следва същата извивка. Личат кръглите дупки за дъбовите стълбове – основните носещи елементи на стените. Те били оплетени от върбови клони, дебело обмазани от двете страни с глина. Археолозите още нямат отговор на въпроса какъв тип покривна конструкция е била използвана при тази огромна квадратура. 

И двете къщи са били с минимум по три обособени помещения, а към едната явно е било залепено и допълнително - вероятно складово, защото вътре са открити 6 зърнохранилища и хамбар. Всъщност зърнохранилищата в тази къща са общо 15! Има ги и в другите стаи.  А пред северния ъгъл от вътрешната страна на къщата археолозите се натъкват на триъгълна площадка, леко издигната над пода. 



„Този ъгъл е акцентиран, защото северът е посоката, от която идва лошото. Затова от нея се пазят включително и с обредни действия. Не е изключено под тази площадка в северния ъгъл да има и строителна жертва", обяснява проф. Николов. 

И в съседната къща е имало множество зърнохранилища и поне 3 пещи – по едно във всяко помещение. „Живеели са по няколко поколения под един покрив. Къщите са били обитавани от по няколко семейства от един род – към 8-10 души. Предполагам, че всяко е имало отделна стая с пещ. В конкретния случай можем да предположим: три пещи – три семейства", разказва проф. Николов. 

Забележителни са не само откритията, а и духът на тези, които ги правят. Ентусиазмът им е заразителен въпреки адската жега, малкото работници и – както винаги! – крайно ограниченото финансиране.    




Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше Наука

Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше

40 учени излязоха с декларация да се отнасяме внимателно към насекоми, влечуги и мекотели, за да не нараним чувствата им

Киборгите идват на власт? Наука

Киборгите идват на власт?

Когато хората се правят на богове, мечтите могат да се превърнат в кошмари

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години Наука

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години

Нобелистът Питър Хигс разкри на човечеството как частиците са помогнали за свързването на Вселената

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас Наука

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас

На 90 г. почина авторът на „Мисленето“– нобелистът Даниъл Канеман

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени Наука

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени

Чистите тибетски лечебни дзен звуци намаляват стреса и тревожността, действат болкоуспокояващо

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта Наука

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта

Парализираният от раменете надолу мъж: „Започнах да си представям как курсорът се движи"

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата? Наука

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата?

Приликата е само, че и двете се случват два пъти годишно и са свързани със Слънцето

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии Наука

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии

Учени изследват геоложката характеристика на спътника на Сатурн

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път Наука

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път

Накрая изгоря над Индийския океан, но напредък има

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички Наука

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички

Обучен е с над 3 милиарда български изречения и се състои от 7 милиарда параметъра

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г. Наука

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г.

На 8 април 2024 г. пълното слънчево затъмнение ще разкрие великолепната корона на нашето светило

„Одисей“ кацна на Луната Наука

„Одисей“ кацна на Луната

В НАСА ликуват, защото и това прилуняване беше критично

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента Наука

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента

Експерти по машинно обучение са категорични, че AI ще доведе до напредък в науката и културата, но и ще създаде нови заплахи

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система Наука

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система

Младото Слънце може да е уловило няколко екзопланети с размерите на Марс или Меркурий, които още не сме открили

Пчелите са идеалните „екологични детективи” Наука

Пчелите са идеалните „екологични детективи”

Докато търсят храна, те „събират” и замърсители от въздуха, почвата и водата

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек Наука

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек

Целта е чипираният, който е скован от парализа, да предава мислите си на компютъра и да общува със света и близките си