Подкрепете ни!




Наука19 октомври 2011

Какво знаем и не знаем за тигрите?

Науката познава 9 разновидности на голямата котка, 3 от тях вече са изчезнали


Тигрите са най-големите членове на семейство Котки (Felidae) и едни от най-харизматичните обитатели на животинския свят. Завладяват ни със своето изящество, сила и хладнокръвна красота. Обаятелни, но застрашени. 

През последните 100 години броят на тигрите в света е спаднал с цели 95%, а днес  популациите оцеляват в 40% по-тясна среда, отколкото преди едва 10 години, сочат данните на Фонда за дивата природа WWF. 

Латинското име на красивите котки е Panthera tigris. В своите рамки видът побира девет подвида, три от които са унищожени през последните 100 години. 

Нека се запознаем с тях: 

Амурски / Сибирски тигър (Panthera tigris altaica)

Амурският тигър, познат още и като сибирски, манджурски, усурийски или североизточен китайски, е най-големият подвид. Мъжките могат да пораснат до 3.3 метра и тежат повече от 300 килограма. Женските са по-малки, достигат 2.6 метра на дължина и между 100 и 170 килограма. 

Тигрите от този подвид са с най-светлата окраска сред братовчедите си. Амурските тигри имат бледо оранжева козина и кафяви вместо черни райета. Имат бели гърди и корем, както и бяла грива около врата. 

Според данните на фондацията за спасение на тигрите понастоящем в дивата природа съществуват само две популации на сибирския тигър в руския Далечен Изток. По-голямата от тях наброява около 450 екземпляра, разполагащи се на площ от 156 хиляди квадратни километра в Приморски и Хабаровски край, а другата се състои от около 35 тигъра, обитаващи района около руско-китайската граница и части от Североизточен Китай. 
Властите на двете гранични провинции, в които все още се среща застрашеният от изчезване хищник, подписаха споразумение да пазят и защитават амурския тигър и да се грижат за увеличаването на популацията му.

Индийски / Бенгалски тигър  (Panthera tigris tigris)

Това е най-многобройният подвид тигри, като се среща в Индия, Бангладеш, Непал и Бутан. Индия е дом на най-голямата популация от бенгалски тигри, наброяващи между 2500 и 3750 екземпляра. 

Повечето са в типичните за вида оранжеви краски с черни райета, но при този вид тигър често се среща и рецесивен пигментен ген, от който се раждат кремави или бели на цвят тигърчета. И докато броят на албиносите в зоопарковете расте, то в дивата природа са огромна рядкост, показват данните на WWF.  

И индийският тигър, въпреки значителното му числено превъзходство спрямо роднините му, е включен в Червената книга на застрашените от изчезване видове.

Южнокитайски тигър (Panthera tigris amoyensis)

Този подвид се среща в Централен и Източен Китай. Среща се е силна дума, тъй като южнокитайският тигър е в списъка на критично застрашените видове на Червената книга. Според информация на WWF всъщност този вид дори трябва да се счита за изчезнал, защото в момента няма данни за останали екземпляри в дивата природа. Все още съществуват 47 южнокитайски тигри в 18 зоопарка, всички на територията на Китай. 

Само преди 40 години южнокитайските тигри са наброявали повече от 4000 екземпляра, но са обявени за вредители от китайското правителство и подложени на унищожаване.

Полеви проучвания, проведени между 1987 и 1990 година, откриват доказателства, че все още няколко тигъра обитават отдалечените планини на провинция Гуангдонг, въпреки че самите изследователи не са видели жив тигър. Това са и последните сведения за този подвид на големите котки.  

Малайски тигър (Panthera tigris jacksoni)

Малайският тигър е определен като отделен подвид едва през 2004 година , тъй като много прилича на индокитайския тигър, но е по-дребен. Тези тигри се срещат в тропическите и субтропическите влажни широколистни гори в най-южните части на Тайланд и Малайския полуостров. 

Този вид също е застрашен от изчезване.

Индокитайски тигър (Panthera tigris corbetti)

Среща се Камбоджа, Лаос, Мианмар, Тайланд, Виетнам и някога в Китай. Може би вече е излишно да споменаваме, че също е сериозно застрашен от изчезване вид.

Индокитайските тигри са по-дребни и по-тъмни на цвят от бенгалските, отличават се с по-къси и тесни райета. Мъжките могат да достигнат ръст от 3 метра и тегло до 180 килограма. Женските са по-малки – максимум 2.4 метра на дължина и около 115 килограма тежест.

Тези тигри обитават труднодостъпни и отдалечени планински терени, което затруднява проследяването им от учените. Към днешна дата няма актуална информация за индокитайските тигри в дивата природа. Според преценка на Фонда за спасяване на тигрите през 1998 година популацията на този подвид е наброявала между 736 и 1225 екземпляра.

Суматрански тигър (Panthera tigris sumatrae)

Този тигър обитава единствено индонезийския остров Суматра и е част от списъка на критично застрашените от изчезване видове. Суматранските големи котки са защитени от закона в Индонезия като ловът им се наказва със затвор и големи глоби. Въпреки това бракониерството продължава и търсенето на черния пазар на продукти от тигър е много голямо. 

Суматранският тигър има най-наситените тонове на козината сред всички видове тигри. Широките му черни райета са разположени близо и често са двойни. За разлика от сибирския, има райета и на предните крака. 

Това е най-малкият подвид тигри. Мъжките тигри от остров Суматра са дълги средно 2.4 метра и тежат около 120 килограма. Женските достигат 2 метра и не повече от 90 килограма. 

Балийски тигър (Panthera tigris balica) – ИЗЧЕЗНАЛ

Един от трите несъществуващи подвида тигри. Балийският тигър изчезва от лицето на Земята през 40-те години на миналия век, сочат данните на Фонда за спасяване на тигрите. 
За последно балийски тигър е регистриран в края на 30-те години на XX век, днес няма запазен екземпляр в плен. Причините за изчезването на вида са познати – лов, загуба на жизнен хабитат както и намаляване на плячката. 

Явански тигър (Panthera tigris sondaica) – ИЗЧЕЗНАЛ

Яванският тигър е обитавал единствено индонезийския остров Ява до към 80-те години на миналия век. Последно такъв тигър е бил засечен през 1976 година в националния парк Меру Бетири, а от останалата част на острова е изчезнал още през 40-те години на века. Причините – същите като при балийския тигър, са лов и изсичане на горите, които обитава. 

Каспийски тигър (Panthera tigris virgata) – ИЗЧЕЗНАЛ

Преди да изчезне през 70-те години на XX век, каспийският тигър (още познат и като турански тигър) обитавал редките гористи области на запад и юг от Каспийско море в териториите на днешна Турция, Иран, както и Централна Азия и пустинята Такламакан в Китай. 

Изчезването на вида се дължи на лов на тигрите и плячката им,както и унищожаване на естесвения им хабитат и последвалата от това уязвимост на малките популации.

Източник: ouramazingplanet
Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше Наука

Съзнание имат много повече животни, отколкото се предполагаше

40 учени излязоха с декларация да се отнасяме внимателно към насекоми, влечуги и мекотели, за да не нараним чувствата им

Киборгите идват на власт? Наука

Киборгите идват на власт?

Когато хората се правят на богове, мечтите могат да се превърнат в кошмари

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години Наука

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години

Нобелистът Питър Хигс разкри на човечеството как частиците са помогнали за свързването на Вселената

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас Наука

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас

На 90 г. почина авторът на „Мисленето“– нобелистът Даниъл Канеман

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени Наука

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени

Чистите тибетски лечебни дзен звуци намаляват стреса и тревожността, действат болкоуспокояващо

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта Наука

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта

Парализираният от раменете надолу мъж: „Започнах да си представям как курсорът се движи"

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата? Наука

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата?

Приликата е само, че и двете се случват два пъти годишно и са свързани със Слънцето

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии Наука

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии

Учени изследват геоложката характеристика на спътника на Сатурн

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път Наука

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път

Накрая изгоря над Индийския океан, но напредък има

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички Наука

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички

Обучен е с над 3 милиарда български изречения и се състои от 7 милиарда параметъра

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г. Наука

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г.

На 8 април 2024 г. пълното слънчево затъмнение ще разкрие великолепната корона на нашето светило

„Одисей“ кацна на Луната Наука

„Одисей“ кацна на Луната

В НАСА ликуват, защото и това прилуняване беше критично

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента Наука

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента

Експерти по машинно обучение са категорични, че AI ще доведе до напредък в науката и културата, но и ще създаде нови заплахи

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система Наука

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система

Младото Слънце може да е уловило няколко екзопланети с размерите на Марс или Меркурий, които още не сме открили

Пчелите са идеалните „екологични детективи” Наука

Пчелите са идеалните „екологични детективи”

Докато търсят храна, те „събират” и замърсители от въздуха, почвата и водата

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек Наука

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек

Целта е чипираният, който е скован от парализа, да предава мислите си на компютъра и да общува със света и близките си