Подкрепете ни!




НаукаГеорги Караманев / 12 декември 2011

Объл дом

Строителен инженер създаде къщи на бъдещето



Ние, хората, много си падаме по ъглите и ръбовете. Не само в преносния смисъл. По навик продължаваме да живеем в правоъгълните си жилища, квадратите са навсякъде около нас. И изобщо не си правим труда да се замислим доколко естествено е това. Утробата, от която се появяваме на бял свят, планетата, на която живеем, дори собственият ни череп, призван да опазва в себе си най-важния орган, този, който ни отличава от останалите видове. Всичко изброено има сферична форма.  Е, не е ли логично и домовете ни да са с такава? Освен позитивната енергия, която биха могли да ни дават сградите по този начин, те ще имат и редица чисто практически предимства. Този въпрос си задал преди 30 години строителният инженер Милен Дечков. Днес той има редица патенти и разработени проекти за полусферични домове и само очаква доверието на инвеститорите, за да ги превърне в къщи на бъдещето. 

Предимствата на сферичната форма са доказани отдавна. Именно облите са съвършените форми на природата. Сферата е най-подходяща според фън шуй и не случайно много народи, в това число и древните българи, са живеели в кръгли юрти. Но плюсовете на идеята на инж. Дечков не свършват дотук. Конични къщи отдавна се строят в България, за селището Азарея например Списание 8 разказа в брой 6/2009. 

Къщите на инж. Дечков са в пълна хармония с природата. Почти всички строителни материали подлежат на рециклиране. При изграждането на къщата теренът не се поврежда, както става с конвенционалното строителство. Облите форми увеличават часовете, в които слънчевите лъчи осветяват дома. Благодарение на оптични кабели естествената светлина без проблем стига и до долния етаж в по-високите варианти.
Жилището е от т.нар. пасивен тип – няма нужда от  енергия за отоплението на стените заради перфектната изолация – отоплява се само въздухът, за което и при големи студове е достатъчна не твърде мощна конвекторна печка. 

Удобства има и по отношение на дизайна. С изключение на входното антре, което е задължително за добрата температурна изолация, всичко останало по дизайна на жилището е изцяло по избор на клиента, а възможностите са на практика неограничени. Можете да местите лесно вътрешните стени, да разполагате стаите според собствените си виждания.  

Къщичките могат да бъдат поставяни на практика навсякъде – според създателя им те биха се използвали целогодишно и на арктически, и на пустинни условия – издържат от –70 до +50 градуса.Подходящи са при свлачища, защото не са тежки и могат да бъдат премествани. Могат дори да плуват, с някои доработки, и така стават подходящи за райони под риск от наводнение. Заради облата форма върху къщата не се трупа много сняг. Обтекаемостта гарантира защита и срещу силни ветрове. В патентите се доказва, че сгради с такава форма могат да издържат трусове от 9 по Рихтер. Причините са две – сферичната форма, която е устойчива на сеизмично влияние, и лекотата на сградите. Най-малкият проектиран дом от 36 м2 е 3,5 тона, десетина пъти по-малко от конвенционалното строителство. 

„Идеята за „Биохармония" просто дойде, буквално се изсипа пред мен", казва днес инж. Дечков. През последните години той е направил най-различни модификации. Започнал с най-малката – само 36 кв. м. Тя е удобна за транспортиране – може да се премества, когато и където желае собственикът. На части се побира в контейнер за превози на стоки. Подходяща е за полета и горски масиви, тъй като попада в рамките на ограниченията за строителство. Подобен тип постройки по закон се регистрират лесно, тъй като влизат в графата на поставяемите. 

Другите варианти са от 61 и 72 квадрата. Най-новата е 130 м2, разделени на два етажа. 
Моделът за градски условия предвижда къщичките да се долепят и да изградят масив, като крайните домове са обли отстрани.

Целият интериор е проектиран от естествена дървесина – стени, тавани, дюшеме на земята. Дървесината е в естествения си вид,  защото според изобретателя дори и отсечено, дървото пази антибактериалните си свойства. 

Топлоизолацията е решена с най-новите материали на най-голямата световна фирма - BASF. Ако средствата не стигат за цялостна изолация, почти същата работа вършат два тънки слоя от материал със стъклена вата по средата. 

След всичко изброено, със сигурност вече се питате за цената. В момента би била по около 400 евро на м2 - най-евтиният вариант излиза около 13 000 евро – много под другите предложения на традиционното строителство. Стойността би могла да падне още, ако се започне серийно производство. В момента създаването на една от къщите продължава между 40 и 45 дни, но и този период би могъл да се съкрати. На практика готовите къщички могат да излизат директно от завод като коли. За ентусиазираните домашни майстори пък може да се продава и вариант  от типа „направи си сам". След като частите са готови, цялата къщичка се сглобява и полага върху земята. Не са нужни дълбоки бетонени основи, за да има нужната стабилност – трябват само 40-50 см дренажна призма, които се подготвят бързо. После домът се връзва по най-банален начин към електрическата мрежа и водоснабдяването. Всичко това става за по-малко от ден. 

Токът дори не е задължителен – ако се поставят фотоволтаични панели от външната част на стените, те биха могли да дадат нужното за светлината вечер, а, както стана дума, отоплението също не изисква голяма мощност. Изчисленията на инженера са, че дори можете да печелите от ток – фотоволтаиците могат да генерират до 50 KW от 10 часа слънце, а на жилището са нужни 5. По закон електроразпределителните дружества са задължени да изкупуват електричество от този тип системи на доста примамлива цена. Водата може да се подгрява с инсталация отгоре и като опция – да се съхранява в резервоари под къщата, гарантиращи, че дори при режим няма да останете без вода. 
И ако си мислите, че всичко изброено дотук е прекалено добро, за да е сериозно – важно е да уточним, че става дума за многобройни патенти у нас и в чужбина, а инженерът е избиран за изобретател на годината в страната ни. Но както често се случва – за да се превърне една идея в реалност, не е достатъчно тя да бъде блестяща. Трябват и пари. Именно затова все още не е построена докрай нито една къщичка „Биохармония". След дълго търсене на инвеститор инженерът най-накрая успял да убеди столичен богаташ, че две от къщите ще са чудесно допълнение към тенис кортовете му в един от крайните софийски квартали. Уви, когато къщите били готови за монтаж, бизнесменът починал, а наследниците замразили проекта. Така че  готовите части за двете къщи стоят на склад.  „Вероятно догодина те ще бъдат сглобени на подходящо място", надява се Дечков. Инженерът не спира да мечтае, че ще види произведението си масово разпространено. Най-новата му идея е къщички да се полагат върху покривите на панелните блокове. Допълнителна възможност е върху тях да се садят градини с цветя. „Представете си как ще изглежда тогава градът ни отгоре – ще посреща гостите си не с бетонения, скучен и депресиращ вид, а с палитрата на разцъфтяла поляна..."

Още информация и връзка с изобретателя – www.ecohomebg.eu, milendechkov@abv.bg, тел: 0888 764 043.
Как микровълновите фурни пренасят пластмаса във вашите храни Наука

Как микровълновите фурни пренасят пластмаса във вашите храни

Д-р Меркола съветва ако ще ползваме микровълнова, да готвим в стъклени съдове

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път Наука

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път

Накрая изгоря над Индийския океан, но напредък има

Преваряването на твърда чешмяна вода премахва до 90% от микропластмасата Наука

Преваряването на твърда чешмяна вода премахва до 90% от микропластмасата

Калциевият карбонат капсулира нанопластмасата и я превръща в люспеста кора на дъното на чайника

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички Наука

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички

Обучен е с над 3 милиарда български изречения и се състои от 7 милиарда параметъра

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г. Наука

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г.

На 8 април 2024 г. пълното слънчево затъмнение ще разкрие великолепната корона на нашето светило

„Одисей“ кацна на Луната Наука

„Одисей“ кацна на Луната

В НАСА ликуват, защото и това прилуняване беше критично

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента Наука

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента

Експерти по машинно обучение са категорични, че AI ще доведе до напредък в науката и културата, но и ще създаде нови заплахи

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система Наука

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система

Младото Слънце може да е уловило няколко екзопланети с размерите на Марс или Меркурий, които още не сме открили

Вълците мутанти от Чернобил са развили невероятни способности Наука

Вълците мутанти от Чернобил са развили невероятни способности

Хищниците са придобили известна устойчивост към рака, имунната им система е променена

Пчелите са идеалните „екологични детективи” Наука

Пчелите са идеалните „екологични детективи”

Докато търсят храна, те „събират” и замърсители от въздуха, почвата и водата

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек Наука

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек

Целта е чипираният, който е скован от парализа, да предава мислите си на компютъра и да общува със света и близките си

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система Наука

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система

Запознайте се с новата неразделна част от човека – обелиските

Съвпадът Марс и Меркурий на 27.01 ще е най-близката планетарна среща през 2024 г. Наука

Съвпадът Марс и Меркурий на 27.01 ще е най-близката планетарна среща през 2024 г.

Най-ясно звездният спектакъл ще се вижда от Нова Зеландия

Унгарец предупреди берлинчани за метеорит 75 минути преди падането му Наука

Унгарец предупреди берлинчани за метеорит 75 минути преди падането му

Това е едва осмият път, в който такова явление е успешно предсказано

Заснеха растение, което „говори“ със съседа си Наука

Заснеха растение, което „говори“ със съседа си

Учени успяха да разгадаят ефирната комуникационна мрежа между две стръкчета

Китай създаде „вечна“ ядрена батерия за смартфони Наука

Китай създаде „вечна“ ядрена батерия за смартфони

Подходяща е за пейсмейкъри, дронове и изкуствени сърца