
Снимка: Wikimedia Comonns
От петък насам светът недоумява как четири малки деца са оцелели в сърцето на колумбийската джунгла 40 дни след самолетна катастрофа. В петък те бяха открити живи и здрави, прегладнели и тъжни, майка им е починала на четвъртия ден след катастрофата, съобщиха информационните агенции.
Самолет Cessna 206 се разбива в джунглите на Амазонка на 1 май. На борда му са пилотът, четирима братя и сестри на 13, 9, 4 и една годинка и майка им – всички са представители на местното население Хуитото. Те са в неизвестност откакто лекият самолет, с който пътуват, се разбива в Амазонка в ранните часове на 1 май.
Как са оцелели малките смелчаци от семейство Мукутуи сред бурна растителност, гъмжаща от змии, ягуари и комари? Президентът на Колумбия Густаво Петро нарече случката „пример за тотално оцеляване, който ще остане в историята”, пише BBC News.
Хората от народа Хуитото се учат на лов, риболов и събиране на билки, треви и плодове от ранна възраст, децата са научени на труд и как да оцеляват в екстрени условия. Роднини на семейството разказват, че по тези места е традиция големи и малки да „играят на оцеляване“ като си организират походи и живеят в импровизирани лагери в джунглата, за да могат децата да бъдат обучени.
Братята и сестрите са оцелели, защото най-голямото от тях е знаело добре кои плодове са подходящи за храна и кои са отровни. Освен това каката е знаела как да се грижи за бебе. 13-годишната Лесли изгражда импровизирани убежища от клони, захванати с ластиците й за коса. Находчивата кака първите дни хранила братята и сестрите си с брашно от маниока, открито след останките на разбития самолет. След това децата дъвчели семена и плодове, посочени от нея. Те са оцелели сред хищници, насекоми, дъждовни бури и под заплахата за среща с въоръжени групи, които бродят из джунглата, благодарение на силната връзка с предците си и научения от тях опит, предаващ се от поколение на поколение.
в акцията по издирването на малчуганите са участвали около 150 войници и 200 доброволци от местни групи. Обходени са над 300 квадратни километра. Децата са открити от кучета-спасители.
Първите думи на най-голямата сестра Лесли, която държала бебето на ръце, били „Гладна съм“, разказва един от спасителите пред колумбийската RTVC. Едно от момчетата им съобщило, че майка им е мъртва. Самите деца споделили по-късно, че майка им е починала на четвъртия ден след катастрофата.
Мнозина нарекоха спасяването на децата чудо, но истината за оцеляването им се крие в духовната връзка с природата, коментираха духовни експерти. Местните шамани припомниха, че джунглата е изпълнена с древни енергии, с които местното население се свързва, учи се на живот, мъдрост и отдаденост на другите.