favorites basket
user
Мистерии и загадки15 септември 2023

Златно кълбо, намерено на дъното на океана, озадачава учените

Предполагат, че е черупка от яйце на непознат вид

Снимка: Yiutube
Снимка: Yiutube
На около 3300 метра дълбочина край бреговете на Аляска, където не прониква слънчев лъч, дистанционно управляван подводен апарат на NOAA Ocean Exploration се натъкнал на странно златно кълбо. Нещото е било „плътно прилепнало“ към скала, осеяна с бели гъби. Размерите му били около 10 сантиметра, имало дупка от едната страна.

Не е съвсем ясно какво може да е мистериозното кълбо. Първоначалните предложения на учените, които предаваха на живо гмуркането, имат различни хипотези – от черупка от яйце на мистериозен вид до мъртва гъба или корал. Някои от изследователите споделиха, че се чувстват като във филм на ужасите – изобщо не знаят какво могат да очакват от предмета. The Guardian също излезе с теза по случая – експерти смятат, че нещо може да се е излюпило от златния калъф. Нещо не съвсем дребно.

„Спряхме се на предположението за яйце заради текстурата. Усещаше се месесто и няма очевидна анатомия. Дупката в него подсказва, че нещо е влязло или излязло. Но не прилича на никакво яйце. Или поне аз никога не съм виждал такова", разказва пред вестника дълбоководният еколог Кери Хауъл от университета в Плимут в Обединеното кралство. „Ако е яйце, наистина интересният въпрос е чие е яйцето. То е доста голямо“ – добавя тя.

Учените леко побутнали предмета с роботизирана ръка. Успели са да вземат малко материал за ДНК анализ на организма, създал това нещо.


В негостоприемните океански дълбини се случват много неща, които все още не разбираме. Смазващото налягане и минусовите температури са само два фактора, които пречат на човечеството да изследва подробно морското дъно. Въпреки това, с дистанционно управлявани апарати, океанът постепенно разкрива своите тайни. Включително как се размножават мистериозни дълбоководни видове.

Все пак експертите твърдят, че „златното кълбо“ е с биологичен произход. Това откритие е част от продължаващото дълбоководно изследване на NOAA в Аляска. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.