favorites basket
user

Изкуственият интелект решава един от най-големите пъзели на археологията

За 6 месеца ИИ разкри 303 нови геоглифа от вековната загадка

Снимка: Диего Делсу, Wikimedia Commons
Снимка: Диего Делсу, Wikimedia Commons
Повече от век линиите Наска в Перу озадачават археолозите. Тези масивни геоглифи, създадени от народа на Наска между 200 г. пр. н. е. и 650 г. сл. н. е., покриват огромни пустинни области. Изобразяват животни, растения и сечива. Това са форми с много сложен дизайн и в цялата им пълнота могат да бъдат видени само от голяма височина.

Прецизно изпълнени линии, видими само от въздуха

Сътрудничество между археолози и изкуствен интелект (AI) разкри 303 нови геоглифа само за шест месеца. Според Science Focus, това откритие бележи значителен скок напред в решаването на един от най-големите пъзели на археологията.

Изкуственият интелект помогнал не само да се установят повече геоглифи, но и да се промени начина, по който археолозите подхождат към изучаването на древни цивилизации. Чрез обработката на въздушни изображения AI може да забележи модели, които иначе биха останали незабелязани от човешкото око, предлагайки по-успешен и прецизен начин за картографиране и разбиране на исторически останки.

Линиите на Наска са създадени чрез изстъргване на горния слой почва, за да се разкрие по-светлия отдолу. Те са сложни и прецизни. Това говори за широките познания по геометрия и пропорции на местните хора в онези древни времена.

В исторически план археолозите са разчитали на традиционни методи като наземни проучвания, фотография и ръчно картографиране, за да изучават фигурите. Според д-р Жоао Фонте, археолог от ERA Arqueologia, „Археологията наистина е в челните редици на нововъведенията“ по отношение на приемането на цифрови инструменти. Учените използват още и фотограметрията, както и различни технологии за отдалечено наблюдение. Това им позволява да изучават обширни площи по-бързо и с по-голяма точност.

Новите открития

Учените имат ново предположение за фигурите в Наска след последните данни от ИИ. Много от новите геоглифи вероятно са били част от ритуални пътеки. Хората са вървели по тях в процес на сливане с природата и общуване с боговете. Геоглифите са проектирани не само като произведения на изкуството, но и като духовни и културни символи.

Приложенията на ИИ в археологията се простират отвъд геоглифите и древното изкуство. През 2023 г. изследователи от Обединените арабски емирства използваха новите технологии, за да анализират сателитни данни от обекта Saruq Al Hadid, център за топене на мед от 1270-800 г. пр.н.е.

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.