favorites basket
user
Наука3 май 2022

Кои породи кучета живеят най-дълго?

Спрете да целувате домашните си любимци, съветват ветеринарите

Френският булдог живее най-кратко, снимка: Wikimedia.org
Френският булдог живее най-кратко, снимка: Wikimedia.org
Резултатите от изследване на учени от Кралския ветеринарен колеж в Лондон сочат, че средната продължителност на живота на кучетата е 11,2 години. Но тези цифри са много различни при различните породи. Според зоолозите Джак Ръсел териерите живеят най-дълго, а френските булдози умират най-рано. 4 породи кучета с плоска физиономия имат най-ниската средна продължителност на живота, пише Daily Mail.

Изследователите направили задълбочено проучване на над 30 000 кучета от 18 различни породи, завършили живота си между 2016-а и 2020-а г. Резултатите сочат, че Джак Ръсел териерите имат най-дълга средна продължителност на живота. Те могат да живеят 12,7 години. При френските булдози средната продължителност е само 4,5 години.

Въз основа на получените данни учените съставили таблица колко средно нашите любимци са с нас. Тази диаграма за продължителността на живота може да бъде полезна за ветеринарни лекари и собственици на кучета, които могат да оценят здравословното състояние на животното и последиците от евентуалното му влошаване.

Сред най-дълголетните породи наред с Джак Ръсел териерите са Бордер коли и Спрингер шпаньолите. А сред породите кучета, които живеят най-малко, са кучетата с плоско лице като булдог и мопс. Те често боледуват. Това се дължи на факта, че формата на главата им е следствие на специална изкуствено приложена селекция. Те са отгледани чрез развъждане, понякога далеч от нормалните процеси на еволюцията и затова често имат проблеми с дихателната система и гръбначния стълб.

Женските кучета живеят по-дълго от мъжките средно с 4 месеца. Същото важи и за кастрираните животинки. 

Изследването на Кралския ветеринарен колеж идва малко след като учени от университета в Масачузетс откриха, че породата на кучето не е от особено значение за поведенческите му навици. Резултатите от този научен труд сочат, че породата може да обясни само 9% от особеностите на държанието на четириногия любимец. По-голямо значение оказват възрастта и пола на животното.
„По-голямата част от поведенческите навици, които смятаме за характеристики на специфичните съвременни породи кучета, най-вероятно са минали през хиляди години еволюция от вълк през диво куче до опитомено куче, докато се стигне до съвременните породи“, каза авторът на изследването Елинор Карлсон. 

Средна продължителност на живота при различните породи кучета в години:

Джак Ръсел териер - 12,72 
Йоркширски териер - 12,54
Бордър коли - 12,1
Спрингер шпаньол - 11,92
Мелези - 11,82
Лабрадор ретривър - 11,77
Стафордширски бултериер - 11,33
Кокер шпаньол - 11,31
Ши Тцу - 11,05
Френски булдог - 4,5
Английски булдог - 7,39
Мопс - 7,65
Американски булдог - 7,79
Чихуахуа - 7,91
Хъски - 9,53
Бигъл - 9,85
Боксер - 10,04
Немска овчарка - 10,16
Кавалер Кинг Чарлз шпаньол - 10,45
Неотдавна учените изнесоха и друга тъжна статистика, която сочи че преобладаващата част от стопаните хранят неправилно своите кучета, без много да му мислят какво купуват, приготвят и слагат в паничките им.  Сред важните съвети на ветеринарите, наред с препоръката ръцете да се мият и преди и след хранене на животното, е и този: собствениците на кучета трябва да спрат да се "целуват" с любимците си, не само защото могат да "прихванат" различни микроби, които не са особено здравословни, но предимно защото могат да прехвърлят върху питомците си човешки болести, които могат да ги убият.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.