
Илюстрация: iStock
В Австрия текат горещи дискусии по законопроекта за задължителното ваксиниране. Конституционният министър Едщадлер съобщи преди дни, че се обсъжда глоба до 3600 евро при отказ от ваксиниране или до 4 седмици лишаване от свобода, когато става въпрос за здравните професии. Не е ясно дали наказанието ще бъде еднократно или ще се налага многократно. Все още има въпроси без отговор, например как ще процедират собствениците на компании спрямо работниците, които не желаят да се ваксинират, пише австрийският вестник Der Standard.
Когато през миналата седмица правителството обяви обща задължителна ваксинация от февруари догодина, се надигнаха яростни гласове, които подложиха на критика това решение. Терминът „задължителна ваксинация" обаче е неуместен, защото определено няма да има физическа „принуда“. По-скоро са предвидени административни наказания - конкретната им форма обаче все още не е ясна, пише Der Standard.
Проектът за задължителна ваксинация за здравни професии предвижда глоби до 3600 евро или четири седмици лишаване от свобода. Това е само най-обща информация за насоките, която ще бъде още и още обсъждани, заяви конституционния министър Каролин Едщадлер. Конкретното наказание обаче трябва да бъде определено от правораздавателния орган. Тук роля играят различни фактори. Трябва да се вземе предвид и какви са доходите на засегнатото лице, казва медицинският адвокат Карл Щьогер. Във всеки случай наказанията не трябва да застрашават съществуването на хората. Друг спорен въпрос е дали наказанието да се налага еднократно или няколко пъти.
Законотворците се обединяват около мисълта, че всеки човек може да избере дали иска да бъде ваксиниран или да приеме наказание. „Няма да има физическа принуда“, казва Щьогер.
Друга неяснота е дали изискването за ваксинация се отнася за всички, които живеят в Австрия, или само за австрийските граждани. Вероятно ще се направят изключения за турстите, но законодателят ще трябва да се обоснове защо освобождава от задължителната ваксина туристи, които са само за кратко време в страната.
Много са и въпросителните, свързани с трудовото законодателство. Дали нежелаещият да се ваксинира работник ще бъде само глобяван или дисциплинарно уволняван, или пък трудовият му договор ще бъде прекратен? Тези проблеми все още не са изяснени.
Обсъждат се и парични бонуси от предприемачите към техните служители, които се ваксинират. Според законотворците това би мотивирало неваксинираните по по-приятен начин от локдаун и задължителната ваксинация. Тези бонуси трябва да бъдат освободени от данък, за да не се наложи служителите да дават половината от тях на държавата.
Изключения от общите правила ще има и за хора, които не могат да бъдат ваксинирани срещу коронавирус по здравословни причини. Става дума за бременни или тези, „които не могат да бъдат ваксинирани без опасност за живота или здравето" (това трябва да се докаже с медицинско свидетелство).
Гърция - глоба от 100 евро за неваксиниран 60+
Гърция прави задължителна ваксинацията срещу COVID-19 на хората над 60-годишна възраст, предаде Ройтерс. Властите заявиха, че ще налагат глоби в размер на 100 евро на всеки, навършил 60 години, който не е ваксиниран. Мярката ще се прилага всеки месец от 16 януари нататък.