
На 11 декември 2023 г. министрите на земеделието на страните членки на ЕС не одобриха предложението на испанското председателство новото поколение генетично модифицирани растения (нови ГМО или NGT) да бъдат извън проверките и оценките на риска. България и Германия са гласували с „въздържал се“. Австрия, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия са отхвърлили текстовете на проекта за регламент.
Очевидната липса на подкрепа от страна на министрите е предупреждение към законодателите, че изключването на новите ГМО от действащите правила на ЕС за ГМО ще наводни европейските полета с патентовани нови генетично модифицирани семена и ще увеличи монополите в селскостопанския сектор, коментираха от Сдружение „Агролинк“.
Имаме право да знаем какво купуваме и ядем
„Радваме се, че българското правителство и Народното събрание след съпротивата на организации, фермери и учени застана заедно с другите страни от ЕС, които удариха спирачка на дерегулацията на новите ГМО. Правилно е да се даде приоритет на загрижеността на земеделските производители, потребителите и околната среда. Взетото решение на заседанието в Брюксел е облекчение за опазването на природата, за правото ни на прозрачност, за правото ни да знаем какво купуваме и ядем, както и за свободата ни на избор“. Това казва в изявление до медиите д-р Светла Николова от Сдружение „Агролинк“. Сдружението, заедно с учените, които подкрепят тяхната кауза, както и земеделски производители и организации призовават членовете на Европейския парламент да отхвърлят законодателното предложение на Комисията. Европейският парламент ще се произнесе по окончателните текстове на закона през следващите месеци.
С какво е опасно предложението за дерегулиране
Предложението за дерегулация на испанското председателство ще премахне изискванията за етикетиране, проверките за безопасност и всякакъв вид процеси на отговорност за новите ГМО. В резултат на това потребителите, земеделските производители и преработвателите на храни вече няма да имат прозрачност дали растенията и храните, които отглеждат, купуват и консумират, съдържат нови ГМО или не.
Липсата на контрол би означавало освобождаване на неизпитани нови ГМО в природата. Досега няма направена оценка на преките и косвените въздействия от това. Не е ясно как новите ГМО ще взаимодействат с пчелите и другите опрашители, нито как отглеждането им може да ускори загубата на биологично разнообразие, уточняват от сдружението.
Като се изключат новите ГМО от изискванията за етикетиране, потребителите и земеделските производители вече няма да знаят дали семената, съставките и крайните хранителни продукти, които купуват, съдържат нови ГМО или не.
Предложението за дерегулиране на нови ГМО ще лиши правителствата от правото им да забраняват отглеждането на нови ГМО на своя територия. От 2015 г. насам 17 правителства, включително и българското, вече са забранили отглеждането на ГМО.