
снимка: iStock
100 евро годишно за всяка крава ще плащат датските фермери за вредните газове, които изпуска добитъкът. Страната първа в света въвежда въглероден данък върху животновъдството.
След месеци на напрегнати преговори с търговски органи и екологични групи, управляващата коалиция на Дания в понеделник вечер се споразумя за ефективна данъчна ставка от 120 DKr (16 евро) на тон еквивалент на въглероден диоксид емисии от добитък, включително крави и свине, пише Financial Times.
Преживни животни като крави и овце произвеждат метан чрез храносмилателната си система. Но синтетичните азотни торове в тревата, която ядат, също произвеждат парникови газове. Животновъдството представлява 11 процента от глобалните емисии, като почти две трети от тях се генерират от крави.
Данъкът ще влезе в сила от 2030 г. Само преди няколко месеца фермерите в цяла Европа протестираха срещу екологичните мерки на ЕС. Мете Фредериксен, лявоцентристкият министър-председател на Дания, каза, че се надява данъкът да „проправи пътя напред в регионален и глобален план“ за подобни инициативи, се казва в публикацията на Financial Times.
„Мисля, че е лудост“, казва Питър Киер, председател на фермерската организация Bæredygtigt Landbrug, добавяйки, че това ще попречи на така необходимите технологични инвестиции в страна, която вече е един от най-екологичните земеделски производители в света.
Средната датска крава произвежда шест тона CO₂ еквивалент на година, според зеления мозъчен тръст Concito. При ставка 120 DKr данъкът става около 720 DKr, или 96,50 евро. Кравите произвеждат много повече емисии от свинете, въпреки че свиневъдите в страната също ще бъдат засегнати от новия данък. Страната е голям износител на млечни продукти и свинско месо.
Този месец Нова Зеландия се отказа от опита да въведе подобен данък върху овцевъдите и собствениците на кравеферми в опит да намали емисиите на метан.
Повече по темата прочетете в Списание 8, бр.2/2021 г.