favorites basket
user
Здраве23 април 2024

Иде ли краят на слънцезащитните кремове?

Експертите коренно промениха мнението си как да се излагаме на слънчевите лъчи

снимка: iStock
снимка: iStock
С наближаването на лятото не е нужно да ни се напомня урокът, който сме научили отдавна: слънцезащитен крем, ако може с фактор 50+, на сянка в най-горещите часове на деня, за да избегнем изгаряне, бръчки и рак на кожата. Но дали няма да се обърне плочата? Появяват се нови и нови становища, оборващи предишните. За това разказва dailymail.co.uk

Неоспорими са фактите, че слънчевите лъчи помагат на кожата ни да произвежда витамин Д, подобряват психичното ни здраве, полезни са за зрението и регулират телесния ни часовник – влияят благотворно на всички функции на тялото ни, включително и понижават кръвното налягане. Водещи експерти все по-често издигат тезата, че трябва да се излагаме на слънце за кратко всеки ден – без слънцезащитен крем. Последното мнение сред учените е, че липсата на слънце причинява повече смъртни случаи, отколкото прекомерното използване на плажа.
„Твърде дълго дерматолозите са били фокусирани върху рака на кожата. Това означава, че не сме обмислили задълбочено и правилно всички ползи за здравето от слънчевата светлина за всички нас“, казва Ричард Уелър, професор по медицинска дерматология в Университета в Единбург и почетен консултант дерматолог в NHS Lothian.
Според новите тенденции съветите за безопасност при слънчеви бани трябва да бъдат съобразени с тена на кожата. Хората с по-тъмен тен нямат толкова голяма нужда от слънцезащитни продукти. Както обяснява д-р Дерик Филипс, дерматолог-консултант в Лондон и говорител на British Skin Foundation: „В миналото нашите послания за безопасност се комбинираха в едно: всеки трябва да се покрива и всеки трябва да носи слънцезащитен крем с висок фактор. Но всичко е много по-сложно“.

Има случаи, в които хората с по-тъмен тен, получават рак на кожата на места по тялото, които не са били изложени на слънце. Въпреки това на всички поголовно се препоръчваше крем с висок фактор, а както се оказва – това изобщо не би ги предпазило от тези видове рак.

Анализ на QIMR Berghofer Medical Research Institute в Бризбейн, твърди, че излагането на слънце може да бъде както вредно, така и полезно за здравето и че рисковете се различават в различните групи. Ан Къст, професор по епидемиология на рака в университета, казва пред Good Health, че признаването на различните въздействия върху различните групи хора е „промяна в мисленето“. „На хората по-тъмна кожа вече не се казва, че имат нужда от рутинна защита от слънце“.

Ползите от плаж за тях надвишават рисковете. Те имат нисък риск от рак на кожата, но висок риск от дефицит на витамин D.  За всеки със светла кожа, рисковете от излагане на слънце по отношение на рак на кожата все още надвишават ползите от дозите витамин Д - така че защитата от слънце все още се препоръчва, е мнението на Къст.
„Истината е, че повечето хора не се нуждаят от много слънце“, казва професор Къст. „На повечето места в Австралия през лятото по-светлите типове кожа се нуждаят само от няколко минути излагане на слънце на ден, за да произвеждат достатъчно витамин Д. През зимата може да ви е необходим час на места по-далеч от екватора.“
„По-рано разглеждахме само вредата, която слънчевата светлина може да причини, и смятахме, че всички цветове на кожата реагират по един и същи начин – но и двете предположения са неверни“, допълва той.

„Общият съвет на дерматолозите досега е грешен – липсата на излагане на слънце причинява повече смъртни случаи, отколкото самото излагане на слънце“, твърди професор Уелър. Той цитира проучване от 2014 г. в Journal of Internal Medicine, което анализира данни от повече от 29 000 жени в Швеция и заключава, че избягването на слънчева светлина води до по-висока обща смъртност.

Професор Уелър казва, че склонността ни да си набавяме слънчева светлина и витамин Д за две седмици някъде по морето през лятната ваканция е вредна и това води до изгаряния. „Вместо това трябва да се стремим към кратко излагане на слънце без защита всеки ден – ползите са много, а рискът – нисък“, допълва той.

Изследване на Манчестърския университет издига хипотезата, че десет до 15 минути излагане на слънце дневно през пролетта и лятото трябва да осигури достатъчно витамин Д, за да се избегне дефицит през цялата година. За по-мургавите за същия ефект, ще са нужни 25 до 40 минути. 

Блокира ли слънцезащитният крем производството на витамин Д?

„В лабораторни изследвания има някои доказателства, че слънцезащитните продукти могат да намалят производството на витамин Д“, казва професор Къст. „Но в проучванията в реалния живот това не е така – вероятно защото не прилагаме достатъчно дебел слой“, уточнява той.
И все пак, време ли е някои хора да обмислят намаляване на рутинната употреба на слънцезащитни продукти? „Зависи за какво ползвате слънцезащитен крем“, казва професор Уелър. Той казва, че това е „дилема, пред която е изправен“, тъй като „SPF продуктите предпазват от изгаряне и рак, но блокират много от предимствата. Изводът е: трябва да се избягва изгарянето.

Повече за ползите от витамин Д научете от разговора ни с инж. Пламен Бенински


ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.