
Снимка: Youtube
59-годишен мъж от Масачузетс стана първият човек с рак, получил трансплантация на ларинкс. Пациентът Марти Кедиан влезе в твърде кратичкия списък от хора, претърпели подобна операция някога. Хирурзите от клиниката „Майо“ в Аризона се надяват процедурата скоро да бъде предложена на повече хора, които са загубили гласа си вследствие на онкологично заболяване.
Понякога наричан „гласова кутия“, ларинксът е малка, тръбна структура, която се намира над трахеята и преди хранопровода. Той има редица важни функции – държи гласните струни, които дават звук на човешкия глас и епиглотиса, който предотвратява навлизането на храна и течност в трахеята.
Дисфункцията на ларинкса може да бъде резултат от нараняване и може да се наложи операция за отстраняването му в случаи на рак. Това носи последици, променящи живота, обясниха медиците от екипа, извършили революционната операция. „Тези пациенти може да са зависими от трахеостомична тръба, от гастростомна тръба и може да загубят способността си да общуват звуково“ – допълват лекарите.
Трансплантацията на ларинкса може да бъде решението, но операцията е тежка и е трудно да се прогнозира какъв ще е резултатът. Ето защо на подобна операция са били подложени много малко пациенти в световен мащаб. Двама от тях са били американци – един през 1998 г. и един през 2012 г. И при двамата се е наложила трансплантация, защото са претърпели нараняване на ларинкса. Кедиан е първият раковоболен пациент, който е подложен на трансплантация на 29 февруари 2024 г. Претърпял е няколко процедури в опити да се бори с рака и да запази функцията на ларинкса си. Но е получил сериозни затруднения в говора и преглъщането и се нуждаел от трахеостомична тръба.
Проблемът с трансплантации на органи при раковоболни идва от необходимостта те да пият след оперативните дейности лекарства против отхвърляне. А тези медикаменти потискат имунната система и съществува риск ракът да се появи отново. Кедиан обаче вече е приемал имуносупресори след бъбречна трансплантация и лекарите преценили, че те няма да окажат влияние върху неговия вид рак на ларинкса – хондросаркома.
10 месеца се чакал донорен ларинкс с правилния размер, подходящ за пациента. Операцията продължила 21 часа. Пионерска микрохирургия е използвана за повторно свързване на нервите, които помагат за контролиране на преглъщането и движението на гласните струни.
Три седмици по-късно Кедиан промълвил първата си дума: „здравей“. Оттогава той се е научил отново да преглъща и говорът му продължава да се подобрява. „Всеки ден става все по-добре“, казва той пред AP. „Карам себе си да го направя по-бързо, защото искам тези тръби да се махнат от мен, да се върна към нормален живот“, добавя той и прошепва: „Исках това, за да мога да говоря и дишам нормално. Искам да чета на новата си внучка приказките за лека нощ със собствения си глас“.
Проучването е публикувано в списанието Mayo Clinic Proceedings.