
снимка: iStock
Деменцията е огромно предизвикателство за общественото здраве и се очаква ситуацията да се влошава все повече през следващите десетилетия. Нови изследвания прогнозират, че до 2060 г. около един милион възрастни в САЩ ще развиват деменция всяка година. През 2020 г. цифрата беше 514 000. Злокобната прогноза подчертава нарастващата нужда от стратегии за грижа за защита на тази уязвима група пациенти.
„Деменция“ е общ термин за набор от симптоми, включително загуба на памет и други проблеми с мисленето и решаването на житейски ситуации. Най-честата причина за деменция е болестта на Алцхаймер, но има и няколко други, включително съдова деменция и фронтотемпорална деменция.
Симптомите на деменция започват с леки промени, които постепенно се влошават с течение на времето. Ранните симптоми могат да включват забравяне на срещи, забравяне на местоположението на ключовете и портфейл, трудности при планирането и организирането. Когато тези признаци се появят за първи път, медиците говорят за леко когнитивно увреждане (MCI). MCI често се развива до форма на деменция, но това може да изглежда много различно за всеки човек.
Въпреки че има някои редки случаи на деменция при млади хора – и дори съществуват детски форми на състоянието – засегнати са предимно по-възрастните. Експерти по обществено здраве предупреждават за нарастващата честота на деменция при застаряващото население в много страни по света и този нов анализ от САЩ рисува доста тревожна картина за бъдещето.
„Нашите резултати предполагат, че настоящият риск от деменция през целия живот може да е значително по-висок, отколкото се смяташе досега“, пишат авторите в статията си.
Те са използвали над 15 000 здравни досиета, обхващащи периода между 1987 г. и 2020 г., на хора над 55 години. Нито един от участниците не е имал диагноза деменция на 55-годишна възраст. Проследяването било в рамките на средно 23 години. Учените изчислили, че на 55-годишна възраст възможният риск от деменция е 42 процента, като повечето от диагнозите идват след 75-годишна възраст.
Всъщност изследователите навлезли още по-дълбоко. В публикацията, посветена на труда им, те посочват че рискът се увеличава постепенно с течение на времето: 0-4 процента от 55 до 75-годишна възраст; 4-20 процента от 75 до 85 години; и 20-42 процента на възраст 85-95 години.
Разбира се, има и някои демографски различия. Установено е, че при жените рискът от деменция е по-висок през целия живот. При афроамериканците рискът е 44%, а при белите - 41%.
„Расовите различия при деменцията могат да отразяват натрупваните ефекти от расизма и неравенството през целия живот“, твърдят авторите, цитирайки примери като по-лош достъп до образование в ранна възраст и ограничен достъп до здравеопазване по-късно.
Има и някои генетични фактори, които могат силно да повлияят на индивидуалния риск от развитие на деменция. Става дума за ген, наречен APOE ε4.
Прогнозата е тежка и учените дават препоръка съответните институции спешно да предприемат нови изследвания с цел превенция и намаляване на щетите. Някои пътища, за които вече се говори много, включват промени в диетата, упражнения и промяна във факторите на околната среда.
„Приблизително 1 милион възрастни в САЩ ще развиват деменция годишно до 2060 г.“, заключават авторите.
Изследването е публикувано в Nature Medicine.