
Започнала е процедура за предоставяне на концесия за добив на инертни материали в местността „Хайдушко кладенче“ (наречена в концесионните документи „Ели дере“), разположена в землището на с. Паталеница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик. За това алармира Валерия Фол на страницата си във Фейсбук. Местността „Хайдушко кладенче“ е в подножието на светилището на Асклепий. Вероятно този терен е принадлежал на светилището, каквато е била практиката в древността.
В момента в Археологическия музей в гр. Пловдив има хубава изложба, посветена на това светилище, която можете да видите до 13 април. Същевременно местността „Хайдушко кладенче“ („Ели дере“) е част от земите на манастира „Св. Св. Петър и Павел“, построен през 13 век. Манастирът е археологически обект от национално значение и е действащ и до днес, припомня Фол.
Валерия Фол моли директорите на Националния институт за недвижимо културно наследство и на Регионалния исторически музей в град Пазарджик да дадат отрицателни становища за даването на концесия на местността „Хайдушко кладенче“ за добив на инертни материали и да не допуснат унищожаването на прилежащата на светилището на Асклепий територия. Тя апелира и към всички нейни колеги и приятели да оказват натиск на решението за концесия, за да не се допусне това варварство.
В деловодството на Регионален исторически музей в гр. Пазарджик е постъпило писмо от фирма „Терра вижън“ ООД, която изисква становище от музея за наличието на археологически обекти, намиращи се в землището на село Паталеница, община Пазарджик, местност „Хайдушко кладенче“. Исканото становище е по повод подадено заявление от 24.12.2021 г. към Министерство на енергетиката от същата фирма за проучване на подземни богатства във връзка с чл. 39, ал.1, т.3. от ЗПБ, откриващо производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали, подземни богатства по чл.2., ал.1, т.2. от ЗПБ в площ „Ели дере“, разположена в землището на с. Паталеница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик.
Накратко, започнала е процедура за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства, искат да отворят кариера, поясняват инициаторите на петиция срещу този акт.
„Нашите доводи това да не се позволи, е защото концесионната площ „Ели дере“ включва в себе си светилище на бог Асклепий. Вероятно този терен е принадлежал на светилището, каквато е била практиката в древността. И както се знае, че много малка част от светилището на Асклепий е проучена.
В научната литература е обоснована хипотезата, че вероятно най-големия тракийски град Баткунион, наричан във византийските хроники „богат и блестящ“, е точно определената за концесия площ „Ели дере“.
Определената за концесия площ „Ели дере“ е в пределите на римска крепост „Ташево кале“ (със статут на археологически обект от местно значение) и на древната крепост Баткунион, която се е считала за втора по значение след Цепина през средновековието.
Концесионната площ „Ели дере“ е част от земите на манастира „Св. Св. Петър и Павел“, построен през 13 век. Манастирът е археологически обект от национално значение и е действащ и до днес.
В отговор на писмо до Министерство на културата от 2022 г., министърът на културата се обявява за спирането на всякакъв вид действия и процедури за добив на инертни материали в землището на с. Ветрен дол и с. Паталеница, уточняват авторите на петицията. И припомнят, че всъщност това е третата поредна фирма, която иска да отваря кариера в землищата на село Ветрен дол и село Паталеница. И в двете има още непроучвани археологически обекти. Също така на тези територии на които искат концесии, все още зоолози извършват мониториг относно фауната. Открити са не малко защитени животни.