
снимка: iStock
Американският сайт islands.com преди дни публикува статия, в която Перперикон е наречен „Мачу Пикчу на Европа“.
„Има доста претенденти за титлата на европейския Мачу Пикчу – имперският комплекс, изгубен от векове сред планините и горите, непокорен на конкистадорите. В края на краищата, европейските империи са много по-стари от перуанските. Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, на прага на ранната модерна епоха на Европа, точно след като друг град в югоизточните европейски планини започна да запада. Перперикон, чиито руини са в българските планини, умира след 6000-годишно обитаване през 14 век.“ Така започва статията си, посветена на едно от историческите чудеса на България SJ Армстронг. Тя се присъединява към екипа на National Geographic Traveler като редактор на проекти през 2022-а.
Според нея България е една от най-евтините и най-недооценени страни в Европа и пътешествието из нашите земи щяло да струва на туристите много по-малко от ваканция в Перу. Например не се налага да се наема водач, защото маршрутите около Перперикон не крият никакви опасности, се казва в статията. Можете да наемете кола за средно 40 лв. или $21,65 USD на ден и да шофирате два часа от центъра на Пловдив, за да разгледате древните останки.
„Кацнал на 1400 фута над морското равнище, укрепеният град Перперикон процъфтявал над долината на река Перперешка в продължение на хилядолетия. Археолозите смятат, че това е мястото на храма на Дионисий, където Херодот записва пътуванията на поклонници, които се срещали с оракула на бога на виното. Според легендата ясновидецът изрича две от най-важните пророчества на древността: за великите завоевания на Александър Македонски и за мощта на Гай Юлий Цезар Август. Скитайки между алеите след руините и каменните плочи, можете да си представите уморените души, които тръгват из българските планини, за да търсят утеха при прочутия оракул.“
Армстронг разказва за очертанията на градските стени, дворци и предградия, които са се простирали около храма. Тя съветва туристите да посетят и Историческия музей в Кърджали, където могат да разгледат ценни артефакти, открити при разкопките на този значим исторически обект.
Армстронг препоръчва обиколката на България да започне от „бюджетната, пешеходна столица София“ и стените на археологическия комплекс Сердика. Вторият по големина град в България е построен върху друга римска крепост, Филипополис, а неговият тайнствен амфитеатър е в центъра на града. На изток, във Варна, на брега на Черно море се издига некропол. Там се пазят златни съкровища, изковани между 4600 г. пр. н. е. и 4200 г. пр. н. е., уточнява журналистката.
Долината на тракийските царе пък крие над 1500 гробници от древността, това са земите на култа към Дионисий, пеещия аргонавт Орфей и прочутия гладиатор Спартак, заключава тя.
Цялата статия можете да прочетете тук.