
Снимка: Wikimedia Commons
Тези странни знаци върху камък вълнуват отдавна учените, изследващи цивилизациите по индийските земи. Наричат сиглите Харапска писменост или писменост от долината на Инд (IVS). Смята се, че тя е плод на усилията на древна цивилизацията от долината на Инд, която е процъфтявала преди повече от 5300 години в днешна Северна Индия и Пакистан. Хората, живели по онези времена, са се постарали да разкажат за бита и живота си, дялайки букви и рисунки в каменни плочи. Те били предимно фермери и търговци, обитавали градове от печени тухли. Тяхната цивилизация е една от най-ранните градски цивилизации в света. И всичко би било прекрасно, само да имаше кой да разчете какво пише по древните стели.
Писмеността е открита за първи път през 1875 г. от сър Александър Кънингам, основател на дружеството за археологическо изследване на Индия. Той се натъкнал на шест символа, но нито един от тях не отговарял на нито една известна индийска писменост. Оттогава са открити повече от 7000 подобни надписа. Обикновено на каменната плоча със знаците има изобразено и животно. Учените досега не са могли да дешифрират написаното, една от причините е липсата на многоезични артефакти за сравнение.
За разлика от много древни текстове, които се въртят около религиозни или духовни теми, изследователите смятат, че Харапската писменост отразява конкретни практически дейности. И все пак, дори с модерните технологии, лингвистите, археолозите и криптографите не са успели да разбият кода.
По тази причина Мутувел Карунаниди Сталин, управляващ щата Тамил Наду, обяви награда от 1 милион долара за всеки, който успее успешно да разчете древната писменост.
Предизвикателството предизвика огромен интерес. Иженери, лингвисти, историци, краеведи, ИТ специалисти и дори пенсионери засипвали властите със съобщения, че са разбили кода и могат да преведат написаното. Въпреки това Раджеш П. Н. Рао, водещ експерт от Вашингтонския университет, остава скептичен към тези открития. „Мнозина настояват, че са го разрешили, но случаят все още не е приключен“, каза той.
Раджеш П. Н. Рао , компютърен учен във Вашингтонския университет, който изучава писмеността на Инд, казва на Сутик Бисуас от BBC News, че всяка седмица получава имейли от ентусиасти, които твърдят, че „са го решили и че „случаят е приключен“.