
Снимка: Wikimedia Commons
Вчера Националната колежанска атлетическа асоциация (NCAA) промени политиката си за участие на транссексуални спортисти в състезания. В женските спортове ще участват само жени по рождение, съобщиха международните агенции.
Решението идва ден след указа на Доналд Тръмп, с който се забранява на транссексуални спортисти да участват в спортовете за момичета и жени. Промяната в политиката на NCAA влиза в сила незабавно и се прилага за всички спортисти, независимо от предишни прегледи за допустимост, уточнява Асошиейтед Прес. В NCAA членуват около 1100 колежа с над 500 000 студенти спортисти.
„Убедени сме, че ясните, последователни и единни стандарти за допустимост биха обслужвали най-добре днешните студенти-спортисти, вместо смесица от противоречиви държавни закони и съдебни решения“, заяви президентът на NCAA Чарли Бейкър.
Досегашните разпоредби позволяваха на биологичните мъже да се състезават в категорията на жените след поне една година лечение за потискане на тестостерона. От NCAA обещават да помогнат на училищата, докато се търсят начини за подкрепа на всички студенти-спортисти, засегнати от промените в политиката.
Предишната политика доведе до множество съдебни дела срещу NCAA и отделни колежи, членуващи в организацията. Бившата плувкиня на NCAA и настояща консервативна активистка Райли Гейнс води съдебно дело заради преживяното от нея да се състезава и да дели съблекалня с трансплувкинята Лиа Томас на националния шампионат през 2022 г. Към нея се присъединиха и други засегнати жени спортистки.
„Студентка-атлетка, родена като жена, която е започнала хормонална терапия (напр. тестостерон), не може да се състезава в женски отбор. Ако такова състезание се случи, отборът ще бъде подчинен на законодателството на NCAA за смесени отбори и вече няма да отговаря на изискванията за шампионати на NCAA за жени.“ Това пише на сайта на NCAA, където подробно са изложени всички права, задължения и изисквания към членовете на асоциацията.
Агенция Foxnews цитира неотдавнашно проучване на New York Times/Ipsos, че огромното мнозинство от американците смятат, че транссексуалните спортисти не трябва да имат право да се състезават в женските спортове. От анкетираните 2128 души, 79% казват, че биологичните мъже, които се определят като жени, не трябва да участват в женски спортове.