
Ларвите на Alphitobius diaperinus са одобрени за консумация от ЕК, снимка: Wikimedia Commons
Международната платформа на Асоциацията за насекоми за храни и фуражи (IPIFF) е платила 1 млн. евро за лобизъм в Европейската комисия (ЕК) за приемането на регламенти, разрешаващи консумацията на буболечки и добавянето им в храните и фуражите. Това показа проверка на сайта Обективно.БГ в регистъра за лобизъм на Европейския парламент.
Член на тази асоциация е френската компания за производство на насекоми Ynsect NL B.V. По нейна молба Европейската комисия е приела Регламент 2023/58, подписан от Урсула фон дер Лайен на 5 януари 2023 г., пише авторът на разследването – Диляна Гайтанджиева. С него Еврокомисията разреши пускането на пазара на замразени, под формата на паста, сушени и прахообразни форми на ларви на бръмбара Alphitobius diaperinus (малък мрачник) като нова храна. Бръмбарът ще се добавя в хляба, шоколадовите десерти, месните продукти, макароните и др. (пълен списък на храните е публикуван в Официалния вестник на ЕС).
Новината предизвика вълна от недоволство, а впоследствие стана известно, че ЕК е приела още регламенти, разрешаващи в храната ни освен бръмбари да се добавят също жълт брашнян червей, скакалец и щурец.
Ето как е описана в регистъра за прозрачност на Европейския парламент въпросната организация, плащала за лобизъм: „IPIFF е организация с нестопанска цел в ЕС, която представлява интересите на сектора за производство на насекоми пред създателите на политики в ЕС, европейските заинтересовани страни и граждани. Съставена от 80 членове, повечето от които са европейски компании за производство на насекоми, IPIFF насърчава използването на насекоми и продукти, получени от насекоми, като източник на хранителни вещества от най-високо ниво за консумация от човека и храна за животни. Основната мисия на IPIFF е да насърчава по-широкото използване на насекоми като алтернативен или нов източник на протеини за консумация от човека и храна за животни чрез непрекъснат диалог с лицата, вземащи решения в ЕС...“
IPIFF е платила над 1 милион евро за лобизъм пред Европейската комисия, като провежда четири срещи на високо ниво, включително с ресорния еврокомисар, показват документи от регистъра на Европейския парламент, пише Обективно.БГ. Производителите на насекоми от IPIFF са и член на Консултативната група по хранителната верига, животните и растенията на Европейската комисия, т.е. консултират изпълнителния орган на ЕС какви решения да взема – решения, които са в полза на IPIFF.
Европейският орган за безопасност на храните е изпратил научно становище до ЕК, че бръмбарът Alphitobius diaperinus (малък мрачник) в определената концентрация е безопасен, но не се препоръчва на лица под 18 г. Контролният орган също е стигнал до заключението, че консумацията на новата храна може да предизвика първична свръхчувстителност и алергични реакции към белтъците на малкия мрачник.
Цялата статия на Диляна Гайтанджиева може да бъде прочетена тук.