
„Оценявам изминалата година като бедствена, сушата беше голяма и добивите са изключително ниски – средно по 10 кг от семейство“, коментира пред Агри.БГ доц. Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз в Плевен.
Още през 2023 г. е отчетен спад в производството на пчелен мед у нас с 6,3%. 40 хиляди пчелни семейства са унищожени, сочат данни на Министерството на земеделието и храните, цитирани от Агри.БГ. Тази тенденция се е запазила и през 2024 г.
През април пчелар от Добричко сподели пред Агри.БГ кадри с измрелите му пчели след паша. Причината са неблагоприятните климатични условия. Студената пролет ограничи производството на един от най-добре пласираните видове мед – акациевия, после настана суша и високи температури. Поредицата от пожари в страната пък унищожи огромни площи с медоносна растителност, припомнят от медията. Резултатът – до 70% по-ниски добиви от мед през 2024 г.
„Има колеги, които не са реализирали никаква продукция“, съобщава Петьо Петров, председател на кооперацията „Плевен Мед“, която обединява над 60 местни пчелари.
„В планинските райони условията бяха по-благоприятни, защото там температурите са по-ниски. При нас беше изключителна суша. От 26 юни спря преносът на нектар от слънчогледа, а при над 35 градуса пчелите даже не излизат. Към септември заваля и имаше някаква компенсация, но все пак не е достатъчно“, допълва доц. Станчев.„Цената на меда е много ниска. У нас е около 4 - 4,20 лева за килограм. Продължават ниските ценови нива и в световен план - около 1,5 - 2 долара за килограм. Нашите търговци също са затруднени, защото не могат да изкупят на висока цена, а да продадат на ниска. И при пазара на дребно цените у нас са ниски. Примерно в Словения правителството е определило минимална цена от 10 евро на кг мед, сподели посланичката, когато ни посети, а у нас колегите не смеят да вдигат цените”, е мнението на председателя на Областния пчеларски съюз в Плевен.
се още най-ниска цена в ЕС държи медът от Китай – 1,29 евро/кг. Вносът от Украйна е на 1,74 евро/кг, от Русия е още по-евтин – на 1,42 евро/кг, а от Турция – 3,65 евро/кг. От Аржентина, която е на трето място по внос на мед в ЕС, медът влиза на 2,04 евро/кг.
Немаловажен е и проблемът с фалшивия мед, който залива пазарите на Европа. По данни на Европейската комисия от 320 изследвани проби мед 147 се оказали фалшиви. 40% от фалшивия мед влиза в Европа от Китай.