
Снимка: Youtube
Мистериозни, голи петна земя, осеяни с точки, досега известни на учените само от пустините на Намибия и Австралия, са пръснати на много места по Земята. Приказните кръгове са с 263 локации – на три континента и 15 държави, включително Сахел, Мадагаскар и Средна Западна Азия. Новите данни могат да помогнат на учените да разберат какъв е произходът им. Досега отговор липсва.
„Проведохме глобална и систематична оценка на растителни модели, подобни на познатите приказни кръгове. Открихме още стотици места със същия феномен на три континента“, става ясно от публикация за последното проучване на екипа, ръководен от еколога Емилио Гуирадо от университета на Аликанте в Испания. „Нашето изследване дава представа за екологията и биогеографията на тези завладяващи модели на растителност и е първият атлас на тяхното глобално разпространение.“
Приказните кръгове са истинска екологична мистерия. Те се появяват в пустинни райони като кръгли, безплодни „тротоари“ в ниска тревиста растителност, която иначе покрива земята – петна суха, гола земя, до около 12 метра (39 фута) в диаметър, и почти винаги отделени пространствено – без да има сечение или припокриване между тях.
Досега учените знаеха за приказните кръгове само от Намибия. Направен е запис на изпъстрената с тях пустиня Пилбара в Западна Австралия. Но никой не може да се произнесе все още какво ги причинява. Хипотезата за термити е много спорна, но стари и нови изследвания на феномена не отхвърлят напълно ролята на малките насекоми в процеса.
Идеята, че кръговете помагат на растителността да максимизира оскъдните водни ресурси, набира сила. Но ландшафта на локациите се различава. Версията, че други растителни видове може да оставят след себе си токсини, беше отхвърлена през 2021 г.
Част от проблема е, че тези кръгове се намират в части на света, които са изключително трудно достъпни и със суров климат. Много изследвания разчитат на изображения с дронове и сателити.
Експертите от екипа на Гуирадо направили систематично проучване, използвайки сателитни изображения с много висока разделителна способност. Те ползвали машинно обучение, за да анализират резултатите и да сътворят становище за парцелите земя с обща площ 574 799 хектара по целия свят.
„Нашите анализи разкриха 263 местоположения с модели на растителност, подобни на приказните кръгове, разпределени в сухите земи по целия свят. Те включват тези, които вече са идентифицирани в Намибия и Западна Австралия, както и области, които никога не са били описвани преди, включително Сахел, Западна Сахара, Африканския рог, Мадагаскар, Югозападна Азия или Централна и Югозападна Австралия“, пишат учените.
Общото на местата, където са кръговете, е сухата, безводна, пустинна среда, високите температури, силно изявената сезонност на валежите и почвата – с много малко хранителни вещества и високо съдържание на пясък.
Изследването е публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences .
Източник