favorites basket
user
Наука19 юли 2022

Учат роботите на себепознание

Това правело машините по-самостоятелни и по-ефективни

изображение: iStock
изображение: iStock
Инженери от Колумбийския университет (САЩ) създадоха модел, с който роботите се научили да опознават себе си. Изследването е публикувано в списание Science Robotics .

Според учените една от чертите на човека е самопознанието - изучаването на собствените умствени и физически характеристики. Концепцията за собствено тяло помага на човек да се движи, да прогнозира причинно-следствени събития и да извършва определени действия. Като част от научната си работа, екип от инженери създал невронна мрежа, която позволява на интелигентните машини да изучават и „разбират" себе си.

По време на експеримента учените поставили роботизирана ръка в пръстен от пет камери. Роботът правел определени движения и се самонаблюдавал – „като дете, което се оглежда за първи път в огледало“. Според експерти след около три часа роботизираната ръка е спряла да го прави. Становището им: „Вътрешната дълбока невронна мрежа е завършила изследването на връзката между двигателните действия и обема, който заема в околната среда.“

Способността на роботите да се самоизучават без помощта на инженери е важна по много причини. Този подход ще направи интелигентните машини по-самостоятелни: 
„Например фабричен робот може да открие, че прави нещо нередно, да компенсира това или да повика помощ. Ако робот, животно или човек имат точен модел на себе си, те могат да функционират по-добре в света, да вземат по-добри решения и да се ползват с еволюционно предимство“, заключават авторите.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.