За над 20 години наблюдения на животни в естествената им среда Ракус е първият орангутан, забелязан да лекува рана с билки. През юни 2022 г. учени, работещи по проект на института „Макс Планк“ регистрират нещо невиждано досега в животинския свят: орангутан на име Ракус се самолекува от нараняване с помощта на лечебно растение.
Ракус живее в националния парк Gunung Leuser, резерват на западния индонезийски остров Суматра. Имал сериозна отворена рана на дясната буза, точно под окото. Екипът заснел как животното бере и дъвче стъблата и листата на Акар Кунинг (Fibraurea tinctoria ), или жълт корен. Растението е катерлива лоза, характерна за региона, която местните хора използват заради лечебните й качества при диабет, дизентерия и малария.
Орангутанът само предъвквал тревата без да я поглъща. После налагал кашицата и сока с лапа върху раната си, която вече била възпалена. Маймуната правила това три дни подред и след още няколко дни всички зараснало напълно. Миналата седмица в списание Scientific Reports беше публикуван анализ на поведението на орангутана.
„Това е първото наблюдение на диво животно, което лекува раната си точно с лечебно растение“, казва Изабел Лаумер, приматолог в Института за поведение на животните „Макс Планк“ в Германия и водещ автор на изследването, пред National Geographic.
Раната се затворила за пет дни и учените не забелязали признаци на вторична инфекция след един месец. Изследвания върху химическия състав на жълтия корен показват, че растението има „антибактериални, противовъзпалителни, противогъбични, антиоксидантни, болкоуспокояващи и антикарциногенни свойства“, съобщава Никола Дейвис от Guardian.
Суматранските орангутани са критично застрашен вид – по света са останали само около 14 600. Най-много са те в резервата Gunung Leuser. Но за 21 години наблюдение на орангутани в този парк учените никога не са виждали индивид да лекува рана с помощта на билка.
„Често забравяме факта, че съвременната медицина произлиза от много древна система от знания, започнала преди милиони години в различни местообитания, за които познанията ни едва започват да се разширяват“, припомня Мери Ан Раганти, биологичен антрополог в Kent State University, цитирана от National Geographic.
Минали изследвания показват, че борнейските орангутани се самолекуват, като търкат крайниците си със сдъвкани растения, вероятно за да облекчат възпалените мускули. Шимпанзетата пък налагат раните си със сдъвкани насекоми, въпреки че ефективността на това лечение е несигурна. И други животни се занимават с подобни практики. Няколко вида птици се отъркват в мравки – техника, наречена "мравучане" – за да отърват телата си от паразити или пернати акари, съобщава Дъглас Мейн от New York Times.