
Официалният правописен речник на българския език на БАН вече е дигитализиран и достъпен онлайн напълно свободно. БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн) е интуитивна платформа със свободен достъп до надеждна информация в интернет за българския книжовен език – за правопис, правоговор, пунктуация и граматика. Пръв неин продукт е дигитализираната версия на Официалния правописен речник на българския език. Съвпадението на абревиатурата с името на великия наш просветител Петър Берон е търсено и е в знак на почит към делото му, обясняват създателите на платформата.
„Първата българска онлайн платформа с езикови ресурси цели да направи достъпни за всеки български гражданин и ученик навсякъде по света богатството от ресурси за изучаване на българския език. За Министерството на образованието и науката първи приоритет е да развиваме и поддържаме високо ниво на функционална грамотност на българските ученици затова и подпомогнахме разработването на платформата с целево финансиране“, заяви заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева при официалното представяне на БЕРОН.
Съдържанието на БЕРОН се разработва от езиковеди от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Създателите обещават платформата да се развива и надгражда, за отговоря на обществената потребност от надеждни дигитални ресурси за българския книжовен език.
В БЕРОН са възпроизведени точно и без промени правилата за правопис и пунктуация от хартиеното издание на Официалния правописен речник, които са задължителни за официалното общуване на български език. Премахнати са забелязаните технически неточности.
В БЕРОН са включени и допълнителни езикови ресурси, свързани с описанието на българската книжовна лексика. За първи път се предоставят и подробности за правоговор с произнасяне на думите от словника. Над 85% от произнесените думи са генерирани с технологията изкуствен интелект чрез специално разработен за целта модел. Гласът, който ги изговаря, е на актрисата Гергана Стоянова
Думите от словника са представени с пълен набор от форми. Ресурсът съдържа общо около 2 400 000 форми.
За да се оптимизира търсенето на думите, омонимите в БЕРОН са придружени от кратки бележки за значението им. Речникът съдържа и всички дублетни форми.
Интересна е рубриката „Въпрос на деня“. В нея можете да откриете отговори на актуални въпроси, които се получават ежедневно в Службата за езикови справки и консултации на Института за български език.
Изграждането на платформата, техническото осигуряване и разработването на ресурса за правоговор са осъществени от екип от Секцията за изкуствен интелект и езикови технологии на Института за информационни и комуникационни технологии при БАН. Потребителският интерфейс и свързаните с него дизайн и функционалности са разработени от Студио „Редизайн“.