
Илюстрация: Wikimedia Commons
Учени от Пенсилванския държавен университет оспориха широко разпространеното мнение, че всяко полукълбо на мозъка контролира противоположната част на тялото. Проучването, публикувано в Journal of Physiology, може да промени начина, по който се провежда рехабилитация на пациентите с инсулт.
Хипотезата за допълващо доминиране всъщност възниква още преди близо 30 години, но не й е било обърнато достатъчно внимание. Според нея и двете полукълба на мозъка участват в контролирането на движенията от двете страни на тялото. Преглед на литературата, включително основни научни експерименти и скорошни клинични изпитвания показва, че инсулт в едната страна на мозъка може да засегне и двете страни на тялото.
Инсулти възникват, когато притока на кръв към мозъка е прекъснат или кръвоносен съд се запуши или разкъса. Това може да увреди частите на мозъка, които контролират движението и да наруши комуникацията между мозъка и мускулите. Ако човек има обширен инсулт в моторния център от едната страна на мозъка, противоположната страна на тялото обикновено има значителни проблеми с двигателния контрол, слабост или парализа.
Голямо клинично проучване от 2018 г. до 2024 г. установи, че около 50 до 70 процента от хората с инсулт оцеляват, но много от тях страдат от дългосрочно увреждане, което поразява области на тялото от същата страна като засегнатото полукълбо. Новите методи за рехабилитация, базирани на разбирането за комплементарната (допълваща) доминация, могат значително да подобрят качеството им на живот.
В пилотно проучване от 2020 г. хора, претърпели инсулт, участвали във виртуални игри, насочени към възстановяване на двигателната прецизност. След три седмици обучение участниците показали значително подобрение в тестовете за ръчна сръчност и резултатите се запазили шест седмици по-късно. Тези данни потвърждават ефективността на новите рехабилитационни методи, като се вземе предвид тази допълнителна хипотеза.