
изображение: iStock
На 25-годишна пациентка с диабет тип 1 бяха трансплантирани собствените й стволови клетки, предварително „препрограмирани“ да произвеждат инсулин. Няколко месеца след операцията младата жена вече не е на инжекции – тялото й започна самостоятелно да произвежда хормона, пише китайското издание cztv.
Неотдавна китайски учени публикуваха резултатите от проучвания върху лечението на тежки хронични заболявания с помощта на индуцирани стволови клетки. Това е първият път, когато регенеративната терапия със стволови клетки се използва за лечение на диабет тип 1.
„Регенеративната терапия със стволови клетки може да бъде разбрана на обикновен език, ако си представите гущер, чиято опашка е откъсната, но той може да си отгледа сам друга. Това, което сега се открива пред нас, е регенериране на панкреатични островни клетки in vitro, които могат да бъдат въведени отново на пациенти за лечение диабет“, обяснява Менг Гаофан, директор за научноизследователска и развойна дейност на Hangzhou Ruipu Chenchuang Technology Co.
Първата трансплантация на стволови клетки за лечение на диабет е извършена на 25 юни 2023 г. на пациент, който е бил диабетик от 11 години. Бил е напълно зависим от инсулин и е страдал от тежки пристъпи на хипогликемия. След трансплантацията пациентът си възвърнал ендогенния автономен и физиологичен контрол на кръвната захар и се освободил от нуждата от инжекции с инсулин.
Според професор Денг Хонгнки, първоначалният успех на клетъчното препрограмиране ще доведе до превръщането на химическото препрограмиране в универсална основна технология за успешно приготвяне на различни типове клетки. Това ще отвори нова страница с епохално значение в лечението на тежки заболявания.
Още по темата прочетете в Списание 8, бр. 10/2024 г.