
изображение: iStock
Ако сте фен на ретро научно-фантастични филми, може би сте гледали трилъра от 1966 г. „Фантастично пътешествие“, в който подводница и нейният екипаж се свиват до микроскопични размери, така че да могат да бъдат инжектирани в кръвта на учен с цел да разбият кръвен съсирек в мозъка му. Половин век по-късно този сценарий все още изглежда малко пресилен, защото човечеството все още не е изобретило процес за намаляване на обекти, да не говорим за хора.
Но пък вече са факт наноботите – малки микроскопични роботи, изработени от ДНК. Не е далеч денят, в който те ще са в състояние да се скитат из телата ни, за да извършват медицински процедури отвътре. Израелски учени съобщиха, че са разработили нов тип интерфейс мозък-машина, който за първи път позволява на човешки оператор да контролира нанобот, имплантиран в тялото на живо същество (в този случай хлебарка), просто като използва мислите си.
В статия в научното списание PLOS ONE те описват експериментите, които включват разработване и обучение на компютърен алгоритъм за разпознаване на моделите на мозъчните вълни на човек, който смятал наум прости задачки. Човекът носел устройство, наречено ЕЕГ капачка, за предаване на мозъчни вълни към компютърния софтуер. ЕЕГ капачката била свързана с електромагнитна намотка, а хлебарки били инжектирани с нанороботи и поставени вътре в намотката.
Мислите за аритметика у човека, отваряли вратичка вътре в нанороботите. Освобождавало се флуоресцентно оцветено лекарство вътре в хлебарките.
Учените предвиждат технологията да се използва някой ден за лечение на психични разстройства като шизофрения, депресия, разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) и аутизъм. Вместо да дават на някого хапче за преглъщане, психиатрите биха могли да им инжектират наноботи, които са обучени да реагират на аномалии в действията на мозъчните вълни на човека.
В есе на Huffington Post от 2015 г. изобретателят и футурист Рей Курцвейл прогнозира, че наноботите някой ден ще бъдат използвани за подобряване на човешкия интелект.