
Изображение: NASA, ESA, CSA, STScI, A Rivkin (JHU APL)
Седмици наред близкият до Земята астероид 2024 YR4 е неизменно в новините. От момента на откриването му в края на декември миналата година до края на февруари той се превърна в космическата скала с най-висок риск от сблъсък с нашата планета. Общите усилия и наблюдения на астрономи от цял свят донесоха щастливата новина, че 2024 YR4 няма да удари Земята на 22 декември 2032 г. Но последните анализи издигат хипотезата, че може да удари Луната.
В началото се смяташе, че вероятността астероидът да удари Земята е сериозна, рискът сблъсъкът да е с естествения ни спътник беше само половин процент. Сега е 3,8 процента. „Шансовете за удар в Луната винаги са били налице.“, разяснява планетарният учен д-р Андрю Ривкин от университета „Джон Хопкинс “ в Мериленд пред IFLScience. „Има почти 4 процента шанс астероидът да удари Луната. Това означава, че има по-голям от 96 процента шанс да я пропусне, но ако я удари – това наистина би било доста зрелищно!“
С помощта на превъзходния инфрачервен телескоп, учените от НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция успяха да определят размерите на астероида – между 53 и 67 метра. Периодът му на въртене е малко под 20 минути.
Информацията за този опасен астероид е полезна независимо дали космическата скала е заплаха за Земята или не. Характеризирането на близките до Земята обекти е от решаващо значение за нашето разбиране за астероидите като цяло, пише IFLScience.
„Ще се вижда от Земята и дори ще има нови лунни метеорити, които ще паднат на Земята (нищо опасно), но няма гаранция“, заяви Ричард Мойсъл, ръководител на Службата за планетарна отбрана на ESA, пред IFLScience през февруари. „Определено резултатът би бил нов, видим лунен кратер!“
Този нов кратер ще е около километър, сочат прогнозите. Сблъсъкът ще произведе светкавица с продължителност няколко секунди, като идеалните места да се види космическото явление ще са Америка, Тихия океан и Азия.
Предстоят още наблюдения с JWST, планирани за края на април или началото на май. В момента обектът е твърде далеч и слабо видим, за да го забележат наземните телескопи. Независимо дали удари Луната или не, историята на 2024 YR4 ще покаже колко готово е човечеството да се изправи срещу възможна заплаха от Космоса.