
Т-клетка, снимка: Wikimedia.org
Спаан води частта от проекта, която изследва тези привидно естествено имунизирани индивиди. Учените пуснали статия в Nature Imunology, в която обяснили подробно какво ще правят и поканили хора от цял свят да се включат. Получили около 15 000 заявки за участие от всички краища на планетата.
Теорията, че тези хора може да имат съществуващ имунитет, се подкрепя от исторически примери.
Има генетични мутации, които осигуряват естествен имунитет срещу ХИВ, норовирус и паразит, който причинява повтаряща се малария. Защо Covid да е различен? И все пак в дългата история на имунологията концепцията за вродена резистентност срещу инфекции е сравнително нова и езотерична. Само няколко учени са проявили интерес към задълбочени анализи по темата. „Това е огромна ниша в медицината и научните изследвания" - казва Доналд Вин, доцент в катедрата по медицина в университета Макгил в Канада. Генетиците не го признават за правилна генетика, нито имунолозите като правилна имунология, казва той. „Ако разберете защо някой не може да се зарази, то тогава ще разберете и как да предотвратите заразяването на хората“, категоричен е Вин.
Въпреки стълпотворението от желаещи да се включат в изследването, само малка част от тях отговарят на тесния критерий, че вероятно са се сблъскали с вируса, но все още нямат антитела срещу него (което би означавало инфекция). Най-обещаващите кандидати са онези, които противно на всякаква логика, не са се заразили с Covid, въпреки че са изложени на висок риск: здравни работници, постоянно изложени на Covid-позитивни пациенти, или тези, които са живели с болния и дори са делили леглото с потвърдено заразени.
Търсели се неваксинирани против Covid. От хилядите, които се отзовали на призива, около 800 до 1000 отговаряли на изискванията.
Сега учените ще предприемат офанзива към търсенето на генетично обяснение на естествената съпротива на организма. Първо, те ще пуснат сляпо генома на всеки човек през компютър, за да видят дали някакви генни вариации започват да се появяват често. В същото време те ще разгледат конкретен списък от гени, за които подозират, че може да са виновниците - гени, които, са различни от обичайните. Например този, който кодира рецептора ACE2, протеин на повърхността на клетките, който вирусът използва, за да проникне вътре.
Консорциумът има около 50 центъра за секвениране по целия свят, от Полша през Бразилия до Италия, където данните ще бъдат обработени.
Според Саан е малко вероятно един ген да осигурява имунитет, а по-скоро набор от генетични вариации, които се обединяват.
„Не мисля, че ще се сведе до един ред в Excel, който казва: „Това е генът“, казва Вин. „Ако се случи да е единичен ген, ще бъдем разбити.“
Факти за естествената съпротива
- През 90-те години на миналия век група проститутки в Найроби, Кения, противно на всяканва логика, не се заразили с ХИВ по време на специалното им научно наблюдение, продължило три години. Станало ясно, че някои са носители на генетична мутация, която произвежда объркана версия на протеина, наречен CCR5 рецептор - един от протеините, които ХИВ използва, за да влезе в клетката и да направи свои копия. Наличието на мутация означава, че ХИВ не може да се прикрепи към клетките, което дава естествена резистентност. Тези факти вдъхновили учените за създаването на медикамента маравирок, антиретровирусно лекарство, използвано за лечение на инфекция, което е най-обещаващото в момента„лечение" за ХИВ. Вече двама пациенти получиха чрез трансплантации стволови клетки от донор, носещ мутацията, и оздравяха от ХИВ.
- По време на първата вълна на пандемията от Covid Мала Майни, професор по вирусна имунология в Лондонския университетски колеж и нейните колеги наблюдавали интензивно група здравни работници, които теоретично би трябвало да се заразят с Covid, но по някаква причина това не се случвало. Екипът също така разгледал кръвни проби от отделна група хора, взети доста преди пандемията. При по-внимателна проверка на пробите на двете групи, екипът на Майни открива тайно оръжие в кръвта им: Т- клетки на паметта - имунни клетки, които образуват втората линия на защита срещу чужд нашественик. Тези клетки били в латентно състояние след предишни срещи с други коронавируси.