
снимка: iStock
Учените отдавна призовават академичните среди да правят нови и нови проучвания за потенциалните ефекти върху здравето на микропластмасата, която си проправя път в телата ни. Все още нямаме лесен начин за откриване на най-малките от тези замърсяващи частици. Но химикът, специализиращ по въпросите на околната среда от Колумбийския университет Найшин Чиан и нейните колеги, са разработили нова техника за изобразяване на коварните нефтохимически фрагменти, които поглъщаме.
„Хората разработиха методи, с които виждат наночастици, но не знаеха какво гледат“, казва Чиан. Тя обяснява, че за разлика от старите методи за откриване, които могат да предоставят само групови оценки на наличните частици, новата техника не само разграничава отделните частици, но позволява и тяхната идентификация.
Нанопластмасите са парченца пластмаса с размери по-малки от микрометър, произведени като страничен ефект от много промишлени процеси, както и от разграждането на по-големи пластмасови продукти.
Учените използвали лазери, които могат да бъдат настроени да резонират със специфични молекули – метод, наречен микроскопия със стимулирано раманово разсейване. Те тествали различни марки бутилирана вода, популярни в САЩ. Станало ясно, че до 370 000 частици на литър в някои от пробите били нанопластмаси. След изчисленията, учените стигнали до извода, че водата от пластмасови бутилки съдържа до 100 пъти повече микропластмаса от предишните оценки.
Странно е, че откритите частици не винаги били от същия материал, от който е произведена бутилката, а съединение, наречено полиамид. По ирония на съдбата от това са направени филтрите, използвани за пречистване на бутилираната вода. Е, в пробите имало изобилно и PET.
Микропластмасите нямат незабавен токсичен ефект, но остават опасения относно дългосрочните ефекти, тъй като те се натрупват в различни тъкани в тялото ни – от мозъка до плацентата.
Изследването е публикувано в PNAS.