
снимка:iStock
Ако не искате да поглъщате смесица от потенциално отровни химикали, дръжте пластмасовите си бутилки далеч от слънчевата светлина или се върнете към добрите стари стъклени шишета за многократна употреба. Нови изследвания показват, че пластмасата, изложена на жарките лъчи на слънцето, се разгражда и отделя букет от летливи органични съединения (ЛОС).
ЛОС са химикали, които лесно се изпаряват при стайна температура и могат да бъдат открити в много продукти, включително горива, разтворители, бои и почистващи продукти. В изобилие са те и в пластмасите, използвани за производството на бутилки и опаковки за храни. Много от тях са безвредни, но някои могат да имат краткосрочни и дългосрочни неблагоприятни последици за здравето.
В своя последен труд, учени от Китай експериментирали с 6 вида пластмасови бутилки за вода като ги изложили на слънце. Станало ясно, че този процес освобождава сложна смес от ЛОС, включително алкани, алкени, алкохоли, алдехиди и киселини. Сред резултатите имало и някои доказателства за силно отровни ЛОС, включително канцерогени като n-хексадекан.
Да, вярно е че опасността от еднократна глътка замърсена вода е минимална, но продължителното излагане на въздействието на отровите е потенциално свързано с риск за здравето. Според д-р Хуасе Оу, от университета Джинан, ръководител на проекта, потребителите трябва да са наясно с тези рискове, особено в среди, където бутилираната вода е изложена на слънчева светлина за продължителни периоди от време.
Всички бутилки, използвани в експеримента, са направени от полиетилен терефталат (PET) – една от най-често използваните пластмаси – но има значителни вариации в състава и концентрацията на ЛОС между различните бутилки. Това изглежда е свързано с различните производствени процеси и различните добавки. Освобождаването на химикалите от бутилката е причинено от процес, известен като фоторазграждане, при който структурата на пластмасата се разпада в отговор на влиянието на светлината.
Предишни проучвания пък установиха как оставянето на вода в пластмасова бутилка само за един ден може да позволи на стотици химикали да проникнат в напитката ви. Смята се, че някои от тези вещества имат потенциално вредно въздействие върху здравето, включително канцерогени или ендокринни разрушители на хормоналната система.
Изследване от 2020 г. сочи, че между 1,3 до 16,2 милиона микропластмасови частици на литър са били освободени в бутилките за бебета по време на процеса на стерилизация, препоръчан от Световната здравна организация.
Проучването е публикувано в списанието Eco-Environment & Health.