
Хиляди страници и стотици часове екранно време са посветени на един от зловещите проблеми на човечеството – съвремието пълни телата ни с микропластмаса. Ново тревожно проучване изчислява точно колко от неразградимите частици са се натрупали в мозъците ни и колко по-високи са нивата на тази отрова при пациенти с деменция.
Изследването е правено от учени от Университета на Ню Мексико. Те анализирали десетки проби от постмортален черен дроб и мозъчни тъкани, взети от мъже и жени през 2016 г. и 2024 г. Пробите от 2016-а от черния дроб на участниците дали резултат средно 142 микрограма на грам (µg/g). Мозъчните проби за същия период показали 465 µg/g.
Само осем години по-късно, през 2024 г., нивата в черния дроб са се повишили до 3420 µg/g средно, а количеството на микропластмасата в мозъка стигнало 4763 µg/g. Средно общото количество пластмаси, открити в мозъка от 2024-а, е приблизително колкото в пластмасова лъжица за еднократна употреба, пишат изследователите.
Пробите от мозъчна тъкан след смъртта, взети от индивиди с деменция, са с концентрация на микропластмаси три до пет пъти по-високи от тези при хора без Алцхаймер.
Според д-р Никълъс Фабиано от катедрата по психиатрия на Университета в Отава, това „покачване отразява експоненциалното увеличение, което наблюдаваме в нивата на микропластмаса в околната среда.“ Още по-тревожен е фактът, че някои от откритите пластмаси били по-малки от 200 нанометра. Това означава, че те свободно могат да преминат кръвно-мозъчната бариера и да се натрупат в мозъчно-съдовите стени и имунните клетки.
Учените отдавна работят върху хипотези, че натрупването на миниатюрни пластмасови частици в човешките тъкани е свързано с редица здравни проблеми – от възпаление на мозъка до ниска мъжка плодовитост.
Изследванията ще продължат вероятно още години. Дотогава учените припомнят какво всеки може да направи за себе си и семейството си, за да се защити. Мерките са отдавна известни: да не се използват пакетчета чай, направени от пластмаса, да не се нагрява храна в пластмасови контейнери в микровълнова печка и да се откажат хората от пиенето на вода от пластмасови бутилки.
„Само бутилираната вода може да изложи хората на почти толкова микропластмасови частици годишно, колкото всички погълнати и вдишани източници взети заедно“, казва Брандън Луу, резидент по вътрешни болести в Университета на Торонто.„Преминаването към чешмяна вода може да намали това излагане с почти 90%, което го прави един от най-лесните начини за намаляване на приема на микропластмаса.“